Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie
październik 2023
organizatorPałac Saski
lokalizacjaWarszawa
opis12 października br. w Pawilonie Wystawowym SARP przy ulicy Foksal 2, w Warszawie nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Wydarzenie odbyło się z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Jak podkreślał organizator — Pałac Saski, „konkurs ten ma na celu przywrócenie całej zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego wraz z Pałacem Saskim i Pałacem Brühla i jest największym wyzwaniem architektonicznym i urbanistycznym ostatnich dekad. Projekt ten jest istotnym krokiem w procesie upamiętniania historii Państwa Polskiego i jego Stolicy”.
Do drugiego etapu konkursu przeszło pięć projektów. Oceniał je Sąd Konkursowy w składzie:
- arch. Marek Dunikowski — Przewodniczący Sądu Konkursowego, SARP Oddział Kraków,
- dr Jarosław Sellin,
- Wojciech Kolarski,
- arch. Piotr Walkowiak,
- prof. Błażej Ostoja Lniski,
- arch. Marlena Happach,
- Weronika Piwarska,
- Jan Edmund Kowalski,
- Robert Bernisz,
- arch. Mateusz Świętorzecki — Sędzia Referent, Oddział Warszawski SARP,
- arch. Jacek Lenart — SARP Oddział Szczecin,
- arch. Zbigniew Maćków — SARP Oddział Wrocław.
Funkcję sekretarza konkursu pełnił arch. kraj. Marek Szeniawski, funkcję asystenta arch. kraj. Rafał Mroczkowski.
I Nagrodę w wysokości 300 tys. zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki otrzymała pracownia WXCA! II nagrodę otrzymał projekt stworzony przez pracownie FS&P ARCUS, K. Ingarden, J. Ewý Architekci i Asman Pieniężny Architekci, a III — propozycja biur LAN i P2PA. Przyznano również dwa wyróżnienia dla propozycji Piotr Płaskowicki Architekt i AMC — Andrzej M. Chołdzyński.