Nagroda Specjalna Rektora UAP 41. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz
w kategorii projektowej
autorka
Antonina Bąk
kierunek
Projektowanie Mebla
projekt
„Witamina D. D jak drugi człowiek. Spotkanie a dystans społeczny”.
promotor
dr hab. Marcin Konicki, prof. UAP
opis autorski
Mała cząsteczka wirusa sprawiła wielkie zamieszanie na świecie, w wyniku którego zmuszeni byliśmy oddalić się od siebie. Pandemia jedynie wzmocniła trend, w którym znaleźliśmy się dalej od siebie, wcześniej można było to zaobserwować przez rozwój technologii.
Zagłębienie się w tematykę zmysłu dotyku i zapoznanie ze skutkami, jakie może przynieść jego brak, pokazało jak wiele odbiera nam narzucony dystans. Podjęte działania miały na celu rozwiązanie problemu, jak mimo dystansu społecznego umożliwić spotkanie z innymi, nie sprawiając jednocześnie sytuacji zagrażającej zdrowiu.
Ostatecznie przedstawiony projekt wykorzystuje technologię. Jednak zaproponowana aplikacja ma zmuszać do kontaktu w świecie rzeczywistym, do wydobycia się z przestrzeni domowych, które stały się na dłuższy czas naszą jedyną rzeczywistością. Zastanawiając się, co może być łącznikiem między różnymi osobami, z różnymi zainteresowaniami, etc. – przywołałam w myślach słowa Claude”a Debussy”ego:,,Muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa”.
W efekcie powstała aplikacja WE/ME, której sens pojawia się wraz ze znalezieniem się w miejscu działania aplikacji w wyznaczonych w przestrzeni miejskiej obszarach. Odnośnikiem w rzeczywistości, który komunikuje, że znajdujemy się w jej strefie są usytuowane rzeźby/,,totemy” – Ubuntu. Gdy użytkownik znajduje się już we właściwym miejscu, uruchamiając tryb,,widoczny” – WE – pozwala innym użytkownikom obecnym w okolicy, zobaczyć czego właśnie słucha.
W ten sposób przebiega poznawanie nowych osób – w proponowanej aplikacji nie przewidziano komunikatora – ten jest przewidziany w życiu rzeczywistym – mapa miejsca pozwala nam zobaczyć, kto w okolicy udostępnia daną piosenkę – ma to być zachęta i punkt wyjścia do rozmowy.