Ogólnopolski

termin składania prac

20.09.2024

Konkurs na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Biennale Architektury w Wenecji

organizator: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w drodze konkursu szukają pomysłu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, która zaplanowana jest od 10 maja do 23 listopada 2025 roku. Kuratorem Biennale w Wenecji będzie włoski architekt Carlo Ratti zajmujący się na co dzień badaniem, jak nowe technologie wpływają na sposób, w jaki żyjemy w miastach. Hasło przewodnie przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji brzmi: „Intelligens. Natural. Artificial. Collective”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w drodze konkursu szukają pomysłu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, która zaplanowana jest od 10 maja do 23 listopada 2025 roku.

Kuratorem Biennale w Wenecji będzie włoski architekt Carlo Ratti zajmujący się na co dzień badaniem, jak nowe technologie wpływają na sposób, w jaki żyjemy w miastach. Hasło przewodnie przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji brzmi: „Intelligens. Natural. Artificial. Collective”. Słowo Intelligens nawiązuje do inteligencji oraz czerpie z łaciny, w której gens oznacza ludzi. W ten sposób, jak tłumaczy kurator, pojawia się nowy, fikcyjny rdzeń, sugerujący przyszłość inteligencji, która jest inkluzywna, wieloraka i pełna wyobraźni, wykraczająca poza dzisiejsze ograniczające skupienie się na sztucznej inteligencji.

cel

Celem konkursu jest wyłonienie kuratorskiego projektu wystawy do realizacji w Pawilonie Polskim, która prezentowana będzie podczas 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.

Zgłaszane do konkursu projekty powinny poruszać zagadnienia istotne dla współczesnej architektury, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Częścią propozycji konkursowej jest również określenie autorskiego tematu przewodniego wystawy wraz z jego uzasadnieniem.

warunki

Konkurs jest otwarty, dwuetapowy. Skierowany jest do kuratorów lub zespołów kuratorskich. Kurator projektu, a w przypadku zespołu kuratorskiego przynajmniej jedna osoba musi mieć: wyższe wykształcenie, dobrą znajomość zagadnień współczesnej architektury, doświadczenie kuratorskie w organizowaniu wystaw, dobrą znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie i złożenia pracy jest uzyskanie przez kuratora/zespół kuratorski zgody artysty/artystów (przez artystów rozumie się również architektów i innych twórców) na wykorzystanie istniejących prac lub zobowiązanie do stworzenia pracy przewidzianej w ramach Pracy Konkursowej II.

Do etapu I składa się Pracę Konkursową I, która zawiera:

  1. ogólną koncepcję wystawy wraz z określonym autorskim tematem przewodnim,
  2. ogólną wizualizację wystawy,
  3. wstępnie planowany ogólny kosztorys wystawy w rozbiciu na główne grupy kosztów.

Uczestnicy, których prace w wyniku obrad jury zostały zakwalifikowane do etapu II konkursu, składają Prace Konkursowe II stanowiące rozwinięcie projektu przedstawionego w ramach etapu I. Praca Konkursowa II powinna zawierać:

  1. koncepcję wystawy — krótką ideę projektu,
  2. pełny scenariusz wystawy wraz z wizualizacją,
  3. streszczenie scenariusza wystawy,
  4. kosztorys uwzględniający wszystkie koszty produkcji wystawy w rozbiciu na poszczególne kategorie wydatków
  5. opis planowanych przez zespół kuratorski/autorski działań, które przyczynią się do zminimalizowania negatywnego wpływu realizacji projektu na środowisko naturalne lub informację o braku czynników wpływających negatywnie na środowisko wraz z uzasadnieniem.

Szczegółowe wytyczne dostępne są w regulaminie konkursu.

kalendarium

  • termin składania prac (etap I): do 20 września 2024 roku
  • ogłoszenie wyników I etapu: 24 września 2024 roku
  • planowany termin składania prac (etap II): do 21 października 2024 roku

sąd konkursowy

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołuje komisję konkursu składającą się z nie mniej niż 11 osób spośród osób zaproponowanych przez organizatora.

nagrody

W konkursie przewidziana została wyłącznie jedna nagroda, która zostanie przyznana autorowi/autorom wybranego projektu. Jest nią możliwość realizacji wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2025 roku. Koszty przygotowania i produkcji wystawy, jak również honorarium kuratora i artystów, pokrywa organizator.

więcej informacji

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie konkursu.

warunki

https://labiennale.art.pl/konkurs/

regulamin

https://labiennale.art.pl/wp-content/uploads/2024/07/Regulamin-konkursu-2025.pdf

okno zamknie się za 5

ZAMIESZKANIE – konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania
PORTA BY ME – konkurs
System kontroli dostępu RACS 5
INSPIRACJE