Klimatyzacja kojarzona do tej pory wyłącznie z komfortem nosiła piętno nie do końca zdrowego rozwiązania. Wraz z pomysłem na połączenie technologi klimatyzacji (grzania i chłodzenia) z filtrowania HEPA oraz z jonizacją powietrza — sytuacja uległa zmianie. Możemy połączyć komfort zastosowania klimatyzacji w pomieszczeniu wraz z troską o nasze zdrowie! Genialny w swojej prostocie pomysł. A co najważniejsze — klimatyzator nie traci przy tym na swojej pierwotnej funkcjonalności i wydajności. Cichy jak dotychczas, z szybkim nawiewem spełniającym oczekiwany efekt chłodzenia (bądź grzania) w krótkim czasie, a przy tym wpływający pozytywnie na nasze zdrowie — elegancka broń do walki z zanieczyszczeniami i patogenami na miarę naszych czasów.
Na warunki komfortu w pomieszczeniach ma wpływ nie tylko temperatura, ale i czystość powietrza. Jej miarą jest stopień zanieczyszczania pyłami, gazami, parami oraz zapachami. To zjonizowane powietrze, a właściwie rozmiary jonów, ich biegunowość, koncentracja w powietrzu i własności fizykochemiczne nośników jonów (aerozole, bakterie) mają szczególny wpływ na organizm ludzki.
Wpływ jonów w powietrzu na zdrowie człowieka
Korzystne działanie na nasz organizm wykazują przede wszystkim jony ujemne oraz jony małe obu polaryzacji — zarówno dodatnie jak i ujemne. Niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają jony dodatnie.
Powietrze zawierające przeważającą liczbę jonów ujemnych powoduje odczucie świeżości i wpływa zatem dobrze na samopoczucie człowieka. Natomiast unoszące się w powietrzu pyły i bakterie maja zasadniczo ładunek dodatni. Tak więc duszne i zapylone powietrze, w którym jest przeważająca liczba jonów dodatnich, powoduje uczucie zmęczenia, znużenia i spadku zdolności do koncentracji. U osób przebywających w takim pomieszczeniu występuje uczucie suchości powietrza i podrażnienie błon śluzowych. Może to spowodować ogólne złe samopoczucie. Człowiek jest generatorem dużych jonów dodatnich. Przebywanie kilku osób w pomieszczeniu zamkniętym prowadzi zatem do niekorzystnego stanu jonizacji powietrza w stosunku do powietrza zewnętrznego (na podstawie A. Pełech Wentylacja i klimatyzacja — podstawy. 2013).
klimatyzator Blanc posiada wbudowany filtr HEPA i jonizator powietrza, bardzo ciekawe połączenie technologii oczyszczania powietrza
© Midea
Wielofunkcyjny jonizator powietrza – na kurz, dym i alergeny
Midea wychodzi temu naprzeciw proponując w swojej ofercie urządzenie posiadające Super Jonizator. To split serii BLANC, dzięki swojej funkcjonalności, może zapewnić świeże i zdrowie powietrze w pomieszczeniu. Uwalniając jony ujemne i małe jony dodatnie wyeliminuje z otoczenia nieprzyjemne zapachy, kurz, dym. Super Jonizator powietrza skutecznie wytrąca alergeny, roztocza, pyłki kwiatowe i roślinne. Uwolniony ładunek ujemny przyciąga unoszące się w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń przekazując im swój ładunek ujemy w efekcie czego drobinki przestają unosić się w powietrzu i opadają na ziemię. Jonizując ujemnie powietrze poprawia się nasze samopoczucie i koncentracja. Ma też działanie antystresowe i regenerujące.
Super Jonizator był poddany ocenie skuteczności dezynfekcji powietrza przez SGS-CSTC Consumer Testing Services Co., Ltd. Guangzhou Branch dla kilku typów wirusów. Test pokazuje procentowy rozkład i zmniejszenie ilości wirusów występujących w powietrzu. Badania są na bieżąco aktualizowane przez kolejne typy wirusów, najnowsze wyniki przedstawimy niebawem.
Klimatyzator z filtrem HEPA – krystalicznie czyste powietrze
Działanie klimatyzatora BLANC wspiera również zainstalowany wysokosprawny filtr powietrza HEPA. Materiał z którego jest on wykonany posiada pory o wielkości 0,3µm. Wielkość porów jest kluczowa w kontekście MPPS, czyli cząsteczek o najbardziej penetrującym rozmiarze. Zastosowanie filtrów HEPA w klimatyzacji pozwala na zatrzymanie 99% pyłu o rozmiarze większym niż 0,3µm, co daje efekt sterylizacji i czystości powietrza. Filtr HEPA zatrzymuje również komórki grzybów (w tym pleśń), bakterii do 95% i części wirusów (tj. mających rozmiar nie mniejszy niż 0,3µm), co pozwala zminimalizować ilość mikroorganizmów w powietrzu, a to przekłada się na czystość powietrza wydostającego się z klimatyzatora oraz podnosi wydajność i efektywność pracy urządzenia.
Co z funkcjonalnością? Filtr HEPA nie wpływa na hałas i tzw. spręż. Jak tłumaczy Michał Stawiarski, menadżer produktu w firmie Zymetric Sp. z o.o. — Generalny Przedstawiciel Marki Midea w Polsce. Filtr nie zakrywa całości wymiennika. On ma za zadanie współgrać z innymi elementami, które w połączeniu mają dawać oczekiwany efekt. Jest on montowany po wewnętrznej stronie wysokiej gęstości filtra siatkowego. To taki „plaster” umiejscowiony w centralnej części przepływu powietrza, w którym jest przewidziane największe wyłapywanie różnych cząsteczek poprzez główną strugę strumienia. Ekspert zaznacza, że powietrze może nieco omijać ten filtr, gdyż — jak zostało wspomniane — nie zakrywa on całości, ale jednak ta większa część będzie przefiltrowan.
To wszystko dlatego, aby zachować podstawową funkcjonalność pracy klimatyzatora, czyli chłodzenie i grzanie. Odpowiadając na pytanie, czy lepiej kupić klimatyzację z filtrem HEPA, czy nie, to tak jakby zastanawiać się, czy chcemy jeszcze bardziej zadbać o nasze zdrowie — mówi.
Klimatyzator z super jonizatorem dla alergika i osób przewlekle chorych...
Podsumowując, w urządzenia klimatyzacyjne z super jonizatorem powinni zainwestować alergicy, astmatycy i osoby skarżące się na choroby dróg oddechowych. Dodając filtr HEPA — grono odbiorców może zwiększyć się o osoby z obniżoną odpornością.
Jak wiemy, wirusy roznoszą się drogą kropelkową, czyli innymi słowy przez wdychanie powietrza. Powietrze to gaz, który się przemieszcza. Klimatyzacja oprócz tego, że chłodzi i grzeje, wymusza przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdują się ludzie. Nasze urządzenie obniża możliwość ruchu niepożądanych cząsteczek powietrza poprzez zastosowanie jonizatorów i filtrów HEPA. To one usuwają w dużym stopniu te wszystkie zanieczyszczenia — podkreśla Michał Stawiarski.
Klimatyzator nie tylko do domu
Urządzenie BLANC z taką funkcjonalnością to idealne rozwiązanie nie tylko jako klimatyzacja domowa, ale również sprawdzi się w budynkach komercyjnych, szpitalach, obiektach służby zdrowia, elektrowniach jądrowych, zakładach przemysłowych produkujących żywność i leki. Midea zapowiada, że jeszcze w tym roku na rynku pojawią się kolejne urządzenia z Super Jonizatorem, z kolei montowanie filtrów HEPA jest możliwe w każdym z jednostek tej marki.
Więcej informacji na stronie firmy ZYMETRIC Sp. z o.o. w portalu A&B.