z cyklu „Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie – rozwiązania, trendy 2023”
Ocieplenie klimatu staje się faktem. Kiedy odkryto dziurę ozonową i powody, które wpłynęły na jej pojawienie się, szybko podjęto działania mające na celu powstrzymać jej rozwój. Państwa świata podpisały wówczas protokół montrealski, symbolicznie rozpoczynając epokę walki o ratowanie planety.
Od tamtego czasu powstał szereg technologii, które pomagają minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne: to między innymi pompy ciepła, dzięki którym nie trzeba już wykorzystywać paliw kopalnych. Okazały się one jednak być dość kosztowne, dlatego wielu inwestorów chętnie korzysta z możliwości dofinansowania do pompy ciepła. Ostatnio możliwości w tym zakresie są szersze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki programom takim jak „Moje Ciepło”, „Stop Smog”, „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie” czy podatkowej uldze termomodernizacyjnej, pompa ciepła może stać się rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie połączyć troskę o ekologię z oszczędnościami.
Dotacje do pomp ciepła powstały zarówno z myślą o oszczędnościach, jak i ekologii. Dzięki nim Polacy przyczyniają się do zielonej zmiany i dbają o planetę.
© Adobe Stock
Poznaj dotacje do pomp ciepła w 2023 roku
Pozyskanie informacji na temat metod wsparcia finansowego w 2023 roku jest kluczowe dla każdego, kto planuje ekologiczną inwestycję. Dopłaty stanowią znaczące odciążenie dla domowego budżetu, co jest szczególnie ważne w niepewnych czasach. Programy, takie jak Czyste Powietrze, nie tylko obniżają koszty inwestycji, ale także sprawiają, że nowoczesne technologie stają się dostępne dla szerszego grona.
Wybór ekologicznych urządzeń, które pracują na nasz komfort, to gwarancja życia w zgodzie z naturą, ale też długofalowe oszczędności, które zauważymy w czasie ich eksploatacji, na przykład w sezonie grzewczym. Ustawodawcy wciąż pracują nad rozszerzeniem możliwości dotacyjnych, czego przykładem może być program Czyste Powietrze Plus.
Zakupione dzięki dofinansowaniu pompy ciepła są oszczędne, ekologiczne i bezpieczne dla użytkowników.
© Adobe Stock
Możliwość otrzymania dofinansowania do pompy ciepła zależy od skali planowanych prac oraz tego, czy jako inwestorzy kwalifikujemy się do danej dotacji. Na przykład, posiadacze nowych domów mogą starać się o wsparcie z programu Moje Ciepło, podczas gdy mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą skorzystać z dotacji Ciepłe Mieszkanie. Warto też zwrócić uwagę na ulgę termomodernizacyjną, która w zeznaniu PIT pozwala odliczyć część poniesionych wydatków od dochodu i tym samym obniżyć podstawy opodatkowania.
Należy także pamiętać, że nie tylko inwestorzy indywidualni mają prawo i mogą skorzystać z dofinansowania. Pompa ciepła może być technologią, której montaż wesprą gminy. Te z nich, które leżą na obszarze objętym uchwałą antysmogową, mogą się również ubiegać się o wsparcie dla swoich mieszkańców w ramach programu Stop Smog, który wspiera likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła, termomodernizację budynków, a także podłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Śmiertelnie niebezpieczne choroby, jak np. nowotwory, często powodowane są przez smog. Dofinansowania do pomp ciepła pomagają niwelować jego ilość w powietrzu.
© Adobe Stock
Jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła?
Aby skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła, musisz spełnić określone warunki. Jeśli jesteś właścicielem nowego domu, rozumianego jako taki, dla którego nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy, nie wydano pozwolenia na użytkowanie lub takie zawiadomienie albo decyzja mają datę nie wcześniejszą niż 01.01.2021 r., możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu Moje Ciepło.
Jeśli natomiast posiadasz mieszkanie w budynku wielorodzinnym, pomocą służy program Ciepłe Mieszkanie. Skierowany jest on do gmin, które następnie będą rozdysponowywać pieniądze mieszkańcom – właścicielom lokali znajdujących się w blokach wielorodzinnych.
Pamiętaj, że proces ubiegania się o dofinansowanie różni się w zależności od tego, czy jesteś osobą prywatną, czy nie. W każdym przypadku jednak kluczowe jest spełnienie wszystkich wymaganych warunków i prawidłowe wypełnienie wniosku.
Do niektórych programów nie zgłaszają się bezpośrednio inwestorzy, a gminy. Warto zatem dowiedzieć się, czy nasza gmina nie bierze udziału w takim programie.
© Adobe Stock
Warunki do spełnienia – Twoja przepustka do dofinansowania
Aby skutecznie ubiegać się o dotacje do pomp ciepła, kluczowe jest spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów formalnych. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego programu dla siebie?
- Niezbędne dokumenty – różne programy mogą wymagać rozmaitych zaświadczeń i odpowiednich wniosków. Dokładnie sprawdź, które papiery przygotować i jak je poprawnie wypełnić.
- Terminy – to w kwestii dofinansowań nie tylko data złożenia wniosku, ale też powstania budynku, planowanej termomodernizacji czy nawet oddania nowego domu do użytku. Czasami ubiegać się o dofinansowanie można przed upływem danego czasu, warto to zweryfikować, by uniknąć niespodzianek.
- Odpowiednie warunki zakupu urządzeń – w regulaminach niektórych programów mogą pojawić się dodatkowe wymagania na przykład dotyczące certyfikatów montażystów czy zastosowanych technologii.
Po dopracowaniu swojego zgłoszenia wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła można złożyć online, w urzędzie lub banku. Proces rozpatrzenia wniosku może trwać kilka tygodni, a w niektórych przypadkach nawet miesięcy, dlatego warto dostarczyć go jak najwcześniej i uzbroić się w cierpliwość.
Wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła można złożyć przez Internet, ale też w odpowiednim urzędzie czy w oddziale swojego banku.
© Adobe Stock
Czy warto? Analiza korzyści z dofinansowania pompy ciepła
Decyzja o inwestycji w pompę ciepła to nie tylko krok ku ekologicznemu stylowi życia, ale również szansa na znaczne oszczędności, które zauważysz już w pierwszym sezonie grzewczym. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, koszty eksploatacji urządzenia są zwykle niższe w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania.
Niezależnie od tego, co zostanie zakupione poprzez dofinansowanie – pompa ciepła, fotowoltaika, nowoczesne drzwi czy szczelne okna – każda z tych decyzji będzie miała pozytywny wpływ na środowisko. Pompy ciepła, takie jak te oferowane przez KAISAI, są niskoemisyjne i wykorzystują odnawialne źródła energii, co przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych i pomaga obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem.
Więcej informacji na stronie firmy KAISAI Klima-Therm w portalu PdA.