Płytki i deski Cedral wykonane z włókno‑cementu.
Z cyklu „Nowoczesne materiały elewacyjne i ścienne — trendy 2021”
Elewacja to wizytówka domu, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału, którym zostanie pokryta. Marka Cedral obejmuje płytki i deski elewacyjne wykonane z włókno‑cementu. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, łatwości w montażu i utrzymaniu, a także rozbudowanej ofercie, materiały te doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i przy renowacjach starszych obiektów. Poniżej omówimy dokładnie, z czego są wykonane i jakie dają możliwości zastosowania.
Dom z zacięciem, proj.: PAG Tomasz Głowacki.
Na całej elewacji oraz dachu zostały zastosowane płytki małoformatowe Cedral
© CEDRAL
Włókno-cement – trwały, lekki i ekologiczny
Płytki i deski Cedral wykonane są z włókno-cementu. Jest to materiał kompozytowy, powstający wyłącznie z naturalnych i neutralnych dla środowiska i zdrowia surowców. Wynaleziony został pod koniec XIX wieku przez Ludwiga Hatschecka i od tego czasu stał się jednym z najbardziej docenianych materiałów budowlanych. Dlaczego?
Włókno-cement charakteryzuje się między innymi wysoką odpornością na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych (mrozu, opadów, promieniowania UV) czy też substancji, które mają silne właściwości zasadowe. Dzięki temu można stosować go w każdej szerokości geograficznej na całym świecie. Jest to materiał bezpieczny, trwały i niepalny (EUROklasa A2-s1, d0).
Proces produkcji włókno-cementu polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw odpowiednio przygotowanej mieszanki materiałów, w skład której wchodzą m.in. piasek, woda, cement i włókna celulozowe (zapewniające niezbędną spójność i wytrzymałość materiału). Żywotność włókno‑cementu przekracza 50 lat.
Elewacja pokryta płytką małoformatową Cedral w kolorze grafitowym (krycie poziome)
© CEDRAL
Nowoczesne i modne elewacje z płytkami Cedral
Płytki małoformatowe Cedral najbardziej znane są jako popularny materiał do krycia dachów, obróbki kominów, lukarn czy mansard. Dzięki niewielkim rozmiarom, łatwej obróbce i rozbudowanej ofercie kolorystycznej, coraz częściej stosowane są jako materiał elewacyjny. Można pokryć nimi całą fasadę lub tylko jej część, łącząc je z innymi materiałami, takimi jak na przykład cegła lub tynk. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie ich na całym budynku i pokrycie nimi zarówno elewacji jak i dachu obiektu, podkreślając w ten sposób jednolity charakter bryły.
Płytki Cedral
© Cedral
Płytki Cedral dostępne są w kilku niezwykle trwałych i pięknych kolorach, z których najbardziej popularne są czarny i grafitowy. Występują w wielu rozmiarach i kształtach oraz dwóch wariantach powierzchni: gładkiej i o fakturze łupka, a także w wariancie z nieregularnymi krawędziami, który jeszcze bardziej przybliża je do wyglądu naturalnego łupka. Płytki Cedral objęte są 30‑letnią gwarancją producenta.
Dom jednorodzinny w Wałczu pokryty deską Cedral LAP WOOD w dwóch kontrastujących kolorach oraz
dom jednorodzinny w Tuchomiu pokryty deską Cedral LAP WOOD w kolorze CL104 jasny dąb
© CEDRAL
Ponadczasowa fasada z deskami Cedral
Deski z włókno-cementu Cedral to estetyczny, trwały i praktycznie niewymagający konserwacji materiał elewacyjny. Dostępne są w dwóch wariantach montażu: na zakładkę LAP oraz na wpust Click. Można instalować je na fasadzie tradycyjnie poziomo oraz pionowo, nadając realizacji bardziej nowoczesnego charakteru. Oferta kolorystyczna składa się z ponad 30 kolorów, od stonowanych bieli i szarości poprzez intensywną czerwień aż po grafit i czerń. Deski Cedral występują również w dwóch wariantach powierzchni: gładkiej SMOOTH i o strukturze drewna WOOD. Co bardzo ważne — nie ulegają zniekształceniom ani korozji.
Dom na Dolnym Śląsku, w takcie renowacji elewacji fragmenty pokryto deską Cedral LAP WOOD w kolorze CL105 - ciemny dąb oraz dom na Kaszubach, fragmenty elewacji pokryte zostały deską Cedral LAP WOOD w beżowym kolorze
© CEDRAL
Deski Cedral montowane są w systemie fasady wentylowanej. System ten składa się z konstrukcji wewnętrznej oraz ochronnej okładziny przeciwdeszczowej, chroniącej dom przed czynnikami atmosferycznymi. Między nimi znajduje się szczelina wentylacyjna, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza i zapewniająca doskonałą izolację akustyczną, a także odprowadzanie wilgoci ze ścian. Dzięki temu zyskujemy bardzo energooszczędne rozwiązanie, którym będziemy cieszyć się przez wiele lat.
Wybierając materiały Cedral otrzymujemy estetyczną i nowoczesną elewację. Trwałe, praktycznie niewymagające konserwacji, bezpieczne deski i płytki z włókno-cementu, pomogą stworzyć najbardziej kreatyną realizację, nadając jej ponadczasowy charakter.
Więcej informacji na stronie firmy CEDRAL | Etex Exteriors w portalu A&B.