Z cyklu „Sufity, okładziny sufitowe – trendy 2024”
Jednym z obszarów wymagań jakie stawia obowiązująca od 1. stycznia 2018 roku norma PN-B 02151-4, zatytułowana „Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach – Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań”, są pomieszczenia znajdujące się w szpitalach.
W tym artykule zajmiemy się dwoma przykładami: pokojami chorych na oddziałach intensywnej terapii oraz poczekalniami i punktami przyjęć. Skorzystamy w tym celu z informacji zawartych w poradniku akustycznym firmy OWA, a dokładnie w jego wersji internetowej, dostępnej tutaj.
Poczekalnie i punkty przyjęć w szpitalach
Wybierając najpierw rodzaj budynku (szpitale), następnie konkretny rodzaj pomieszczenia (poczekalnie…) uzyskamy informację o wymaganiach normy.
© OWA
Jedną z najistotniejszych informacji jakie znajdziemy w tym miejscu to opis charakterystyki pomieszczenia, mówiący o tym co ważne z punktu widzenia akustyki dla tego akurat typu pomieszczeń. Zawarte tu informacje mogą posłużyć jako podstawa w opisie projektowym.
© OWA
Uzyskamy również infomację o założeniach obliczeniowych. To ważny element, gdyż pomieszczenie, dla którego szukamy informacji, musi się „zmieścić” w tych założeniach. Inaczej trzeba będzie dokonać indywidualnych obliczeń.
© OWA
Jeżeli projektowane pomieszczenie objęte jest naszymi założeniami to po dokonaniu prostego wyboru parametrów (lewa strona) uzyskujemy minimum dwie propozycje płyt akustycznych sufitu podwieszanego, które spełnią wymagania normy. W większości przypadków dostępne będą kolejne propozycje.
© OWA
Konfigurator umożliwia zapamiętanie wyboru oraz uzyskanie kart produktów do wykorzystania w dokumentacji projektowej.
Sale chorych – oddziały intensywnej terapii
Norma akustyczna PN-B 02151-4 określa wymagania dla wielu pomieszczeń, jednakże nie dla wszystkich. W przypadku sal chorych wymagania zostały ustanowione dla OIOM-ów, co wynika ze szczególnych, wysokich wymagań w zakresie komfortu pacjenta.
© OWA
Charakterystyka określa ważne cechy w takim typie pomieszczeń.
© OWA
Założenia projektowe wymagają wybory przybliżonej wielkości pokoju – wskazanie ilości osób.
© OWA
W efekcie uzyskujemy propozycję sufitowego rozwiązania akustycznego.
© OWA
W przypadku sal chorych na OIOM-ie nie mamy wielkiego wyboru. Wymagania w zakresie chłonności są wysokie, przy jednoczesnej konieczności stosowania materiałów spełniających wymagania w zakresie higienicznym. Generalnie, odporność na dezynfekcję, bakteriostatyczność, wymagane przez przepisy higieniczne, preferują materiały o zwartej, zamkniętej powierzchni. Z kolei chłonność akustyczna to domena materiałów porowatych. Oba wymagania są przeciwstawne i nieliczne materiały są w stanie je spełnić. Zaproponowana w powyższym rozwiązaniu SINFONIA Humancare jest tego przykładem.
OIOM
© OWA
Opisane w artykule przykłady miały za zadanie pokazać w jaki sposób, korzystając ze strony konfiguratora możemy znaleźć właściwe rozwiązania w zakresie spełnienia wymagań normy PN-B 02151-4:6-2015, dotyczących akustyki pomieszczeń. Na stronie znajdują się rozwiązania dla wszystkich, objętych przepisami, rodzajów pomieszczeń.
Więcej informacji na stronie firmy OWA Polska Sp. z o.o. w portalu PdA.