Małgorzata TOMCZAK
Łódź – regeneracja miasta przemysłowego
Losy Łodzi to opowieść o wielu skrajnościach. Historia jej dynamicznego rozwoju, który miał miejsce w XIX wieku, zatoczyła koło w drugiej dekadzie XXI wieku. Na naszych oczach, po latach potransformacyjnego kryzysu, Łódź znów odradza się i buzuje. Regeneruje się miasto przemysłowe, w dzieje którego wpisane są wielokulturowość, innowacyjność i przedsiębiorczość; rewitalizowane są jego kluczowe obszary. Miasto jak magnes przyciąga nowych deweloperów, stwarzając im warunki inwestycyjne niczym ziemia obiecana. Zmieniają się ulice, powstają parki, tereny zielone, nowy wygląd zyskują kamienice i pałace miejskie, rozwijane są niezbędna infrastruktura i transport miejski.
Rozwijają się też przemysły kreatywne, którym ramy wyznaczają słynne Muzeum Sztuki z wybitną kolekcją polskiej awangardy międzywojennej, kultowa filmówka czy dziedzictwo dadaistycznej grupy Łódź Kaliska.
Łódź to wreszcie średniej wielkości polskie miasto ciekawe ze względu na swoją złożoną i wyjątkową historię, przeciętne jednak na tle innych tego rodzaju europejskich miast. Ale, jak przekonuje prof. Mariusz Sokołowicz, „nie ma nic złego w byciu przeciętnym”!
Otwórzmy więc oczy na Łódź!
***
W dniach 22–23 czerwca w EC1 w Łodzi w ramach Open Eyes Economy Summit odbędzie się międzynarodowy kongres „Regeneracja Miast Przemysłowych”, którego A&B jest partnerem medialnym. Spotkajmy się tam, żeby podyskutować o szansach i wyzwaniach, jakie w najbliższym czasie przed Łodzią i podobnymi miastami. Zapraszamy też na platformę streamingową www.regeneracjamiast.pl.