Małgorzata TOMCZAK
VROA. Interakcja
Gościnnymi redaktorami wrześniowego wydania A&B jest wrocławska pracownia VROA. To kolejny numer, który robimy w ścisłej współpracy z architektami — oni dostarczają treści i przykłady do całego wydania — ciekawi ich wrażliwości, tego, co ich na co dzień inspiruje, wciąga, zajmuje. Od lat obserwujemy ich działania na polu projektowym, wystawienniczo‑kuratorskim, edukacyjnym, badawczym. Czytamy książki, które pisze Łukasz Wojciechowski, jeden z założycieli VROA.
Bezpretensjonalność to słowo klucz do tego wydania. Jaka to przyjemność rozmawiać z architektami świadomymi wyzwań, przed którymi stoimy obecnie. Architektami, którzy nie są skupieni jedynie na biznesowej stronie zawodu, a jednak działają od lat z powodzeniem. Mają na swoim koncie realizacje architektoniczne, ale też działania na styku architektury ze sztuką czy akcjami społecznymi.
W tym numerze Czytelnik nie znajdzie „wydizajnowanych” przestrzeni czy budynków. Nie rozpycha się też nigdzie ego architekta. Można więc sobie swobodnie westchnąć: ufff… i na chwilę przynajmniej zapomnieć o wielkich starchitektach, którzy stawiają pieczątki w projektowanej przez siebie przestrzeni. Ale tylko na chwilę, bo tak lekko to jednak nie jest. Lektura tego wydania A&B wymaga od nas głębszej refleksji nad rolą i zadaniami, przed którymi stają dzisiaj architekci.