Patronaty A&B — grudzień 2020
W tym roku wiele z zaplanowanych wydarzeń kulturalnych musiało zostać odwołanych, przesuniętych lub przeniesionych do wirtualnej przestrzeni. Zobaczcie zaplanowane na ten miesiąc konkursy, spektakle, festiwale, wystawy i spotkania online, które objęliśmy naszym patronatem medialnym.
Premiery w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
W grudniu krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego, z którym rozpoczęliśmy stałą współpracę, zaplanował dwie premiery online — komicznej opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” i monologu „Agamemnon”.
fot.: Bartek Barczyk
„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, okrzyknięta przez Leona Schillera pierwszą operą narodową i wystawiana regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej od 1794 roku, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego swoją premierę będzie miała 12 grudnia br.
Piękne muzyczne show z elementami szaleństwa, humoru, wzruszenia i podjęcia ważnych tematów.
Nowoczesne aranżacje muzyczne opracowane przez Tomasza Leszczyńskiego czerpią z pierwowzoru Jana Stefaniego. Na scenie zobaczymy: Ewelinę Cassette, Agnieszkę Kościelniak, Dorotę Godzic, Lidię Bogaczównę, Katarzynę Zawiślak‑Dolny, Alinę Szczegielniak, Bożenę Zawiślak‑Dolny (gościnnie), Karolinę Kazoń, Daniela Malchara, Antoniego Milanceja, Rafała Szumerę, Karola Kubasiewicza, Tomasza Wysockiego, Mateusza Bieryta, Dominika Strokę i Oskara Malinowskiego (gościnnie).
fot.: Bartek Barczyk
„Agamemnon”, dzieło Rodrigo Garcíi w reżyserii Szymona Kaczmarka, to monolog jednego aktora — monodram Marcina Kalisza,
dziwaczna komedia z wielkim potencjałem komicznym oraz ostrą jak żyletka diagnozą rzeczywistości. Bo czy można zbudować model współczesnego świata przy użyciu skrzydełek z KFC? Nasz bohater próbuje.
„Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku. Kolekcja”
© archiwum organizatorów
Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach zrealizował w tym roku pierwszą część projektu „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku”. Prezentuje on sylwetki przedstawicieli powojennej architektury na Górnym Śląsku: Stanisława Niemczyka, Marka i Ewy Dziekońskich, Jerzego Witeczka, Janusza i Bożeny Włodarczyków, a także architekta Tadeusza Baruckiego, historyka sztuki i dokumentalisty pokazującego osiągnięcia światowej architektury tego okresu. Materiał zebrany przez realizatorów został opracowany w formie kilkugodzinnych notacji filmowych oraz krótszych form — około czterdziestominutowych portretów filmowych architektów.
Kolejna edycja konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
© archiwum organizatorów
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020, w których Fundacja im. Stefana Kuryłowicza poszukuje śmiałych i nowatorskich tekstów teoretycznych badających relacje architektury i kultury oraz ciekawych i odpowiedzialnych społecznie projektów architektonicznych zmierzających do poprawienia jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, zostanie opublikowany w formie dwujęzycznej, polsko‑angielskiej książki. Stypendium PRAKTYKA z kolei to dwuetapowy program, którego zwycięski projektant lub zespół projektantów otrzyma finansową i merytoryczną pomoc w opracowywaniu zgłoszonego pomysłu na ulepszenie dowolnej przestrzeni publicznej w Polsce. Prace do obu konkursów można zgłaszać do 17 stycznia 2021 roku.
Wystawa „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego”
© archiwum organizatorów
Od 24 października br. zobaczyć można przygotowaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystawę poświęconą warszawskiej Ścianie Wschodniej — kompleksowi architektoniczno-urbanistycznemu z lat 60. XX wieku — i jej głównemu architektowi — Zbigniewowi Karpińskiemu, który w kwartale między ulicami Świętokrzyską, Jasną, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi umieścił zabudowę o zróżnicowanej wysokości i funkcji. Ściana Wschodnia, w pierwszych dekadach swojego istnienia supernowoczesna, wielkomiejska i modna, skrojona na miarę centrum europejskiej metropolii, na ekspozycji ukazana jest z dwóch perspektyw — przestrzennej i kulturowej.
Jakość architektoniczna i urbanistyczna projektu, przemiany od konkursu po realizację zostały pokazane w kontekście ich społecznego odbioru. Wystawa prezentuje życie, które wypełniło Ścianę Wschodnią — jej codzienność, przypisywane jej znaczenia i szczególną pozycję jako kultowego miejsca rozrywki, handlu, spotkań, barów i sklepów, tła dla wielkich wydarzeń propagandowych — zapowiadają organizatorzy wystawy.
Dopóki w Warszawie obowiązuje czerwona strefa, wystawa i towarzyszące jej wydarzenia dostępne będą online, gdy tylko możliwe będzie ponowne otwarcie Warszawskiego Pawilonu Architektury „Zodiak”, wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym.
Przy okazji tej wystawy o tym, czy w Polsce potrafimy upamiętniać ważnych architektów i urbanistów pisze w cyklu „Miasto na celowniku” Anna Cymer.
WARSZAWA W BUDOWIE
© archiwum organizatorów
Do 17 stycznia 2021 roku trwać będzie 12. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, w której centrum w tym roku znalazła się wspólnota rozumiana jako wymiana praktycznych umiejętności oraz sąsiedzkich doświadczeń, definiowana przez pojęcia troski i uważności, ale i kontakty międzyludzkie czy otoczenie, które jej sprzyjają. Festiwal ma nam pomóc zobaczyć nowy, ujawniony podczas pandemii potencjał miasta: COŚ WSPÓLNEGO. Na tegoroczną edycję festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE składają się dwie części: wystawa oraz program wydarzeń realizowanych na podstawie działań siedmiu grup roboczych.
W najnowszym numerze A&B o festiwalu opowiadają jego kuratorzy — TOMASZ FUDALA i NATALIA SIELEWICZ.
Art in Architecture Festival
© archiwum organizatorów
Trwa druga edycja festiwalu Art in Architecture, którego celem jest promocja wykorzystywania sztuki w przestrzeniach prywatnych, publicznych i komercyjnych oraz zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji projektów wystroju wnętrz. Częścią wydarzenia jest ogólnopolski konkurs, do którego mogą zgłaszać się inwestorzy i autorzy projektów, w których wykorzystano obrazy, rzeźby, grafiki, instalacje przestrzenne lub murale. Projekty, które będą oceniane w czterech kategoriach: mieszkanie/dom, przestrzeń publiczna, biuro i hotel, zgłaszać można do 4 grudnia. Projekty oceni jury w składzie: architekt Witold Dudek, architekt wnętrz Aleksander Jankowski, malarz Aleksander Roszkowski, inwestor Piotr Kroenke i dyrektor festiwalu – Józef Chwedorowicz. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 grudnia br.
Głosowanie na Nagrodę Publiczności w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
W 1. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego dla najlepszych dzieł architektonicznych Wielkopolski organizowanego przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP każdy z Czytelników może oddać głos na swojego faworyta! W konkursie przyznane zostaną NAGRODY PUBLICZNOŚCI w każdej z pięciu kategorii — Obiekt architektoniczny, Dom, Przestrzeń wspólna, Dzieło eksportowe i Wnętrze. Głosować można na jeden projekt w każdej z kategorii, łącznie w głosowaniu można oddać zatem pięć głosów. Pracownie, które zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii, otrzymają roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”. Wyłoniony zostanie także laureat Grand Prix! Głosy oddawać można do 31 grudnia br.