Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
Skontaktuj się z nami
*kliknij wybraną pozycję aby wyświetlić jej dane |
Dominika Verešová
Dominika Verešová to doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie specjalizuje się w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Ukończyła studia magisterskie na tej samej uczelni oraz inżynierskie na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja). Swoje wykształcenie wzbogaciła o doświadczenie zdobyte w ramach programu Erasmus na Uniwersytecie w Mariborze (Słowenia).
Od początku swojej kariery aktywnie angażuje się w projekty badawcze i zawodowe związane z partycypacyjnym planowaniem przestrzennym i odbudową powojenną. Wcześniej pełniła rolę liderki grupy eksperckiej w ramach Ro3kvit_Urban Coalition for Ukraine, gdzie koordynowała badania nad procesami planistycznymi w Buczy i Równem oraz badania nad planowanie partycypacyjnym dla odnowy Ukrainy, których wyniki są zapisane w podręczniku. Pracowała również w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Architektury w Ostrawie (Czechy) oraz w Instytucie Metropolitalnym w Bratysławie (Słowacja), gdzie badała procesy rewitalizacji terenów zdegradowanych.
Jej prace naukowe dotyczą współczesnych wyzwań urbanistycznych, szczególnie w kontekście powojennej odbudowy miast. Swoje wyniki prezentowała na licznych konferencjach międzynarodowych, takich jak World Urban Forum czy AESOP Annual Congress. Uczestniczyła w stażach w renomowanych instytucjach, m.in. w Beirut Urban Lab oraz Urban Lab Sarajevo, co pozwoliło jej na zgłębianie narzędzi urbanistycznych w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.
Wyróżniona licznymi nagrodami, w tym ISOCARP Student Award oraz grantami badawczymi Funduszu Wyszehradzkiego, aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami i uczelniami, w tym z Narodowym Uniwersytetem Kijowskim im. Tarasa Szewczenki (Ukraina). Jej praca doktorska dotyczy odbudowy miast po zniszczeniach wojennych. Celem jest uwzględnienie w procesie odbudowy współczesnych idei, tendencji i wyzwań urbanistycznych oraz szczególnej roli partycypacji społecznej.