Energia elektryczna staje się coraz bardziej ekologiczna. Odsetek energii odnawialnej w koszyku energii elektrycznej ma wzrosnąć do 2030 roku nawet do 80%. Dlatego też dla wielu osób sensowne jest przełączenie systemu grzewczego na technologię pomp ciepła opartą na energii elektrycznej. Konieczne jest jednak obniżenie temperatury zasilania. Im niższą temperaturę musi zapewnić pompa ciepła, tym wydajniej może pracować.
Przepływowe e-podgrzewacze wody CLAGE do każdego zastosowania
© CLAGE
Kluczowym czynnikiem jest tutaj zaopatrzenie w ciepłą wodę. Jeśli jest ono realizowane centralnie przez system grzewczy (jak miało to miejsce wcześniej), ze względów higienicznych wymagana jest wysoka temperatura (< 60 °C). Ciągłe podgrzewanie, przechowywanie i dystrybucja ciepłej wody marnuje dużo energii.
Zalecamy całkowite odłączenie ogrzewania pomieszczeń od ogrzewania wody. Ciepła woda jest potrzebna tylko przez kilka minut dziennie. W najlepszym przypadku takie ilości wody wytworzymy na czas bez strat energii za pomocą elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody. Takie rozdzielenie systemów pozwala zaoszczędzić do 40 procent energii. Ponadto montowane decentralnie, blisku punktu poboru wody, elektryczne przepływowe podgrzewacze wody oferują wysoki poziom wygody, ponieważ temperatury można ustawiać indywidualnie. W związku z tym, że punkt poboru i podgrzewacz są blisko siebie, ciepła woda jest dostępna natychmiast przez cały czas.
Przepływowe e-podgrzewacze wody CLAGE do każdego zastosowania
© CLAGE
Do każdego zastosowania można dobrać odpowiednie urządzenie. Do łazienki zalecany jest komfortowy przepływowy podgrzewacz wody „DSX Touch”, a do kuchni kompaktowy przepływowy podgrzewacz wody „CEX-U”. Mały przepływowy podgrzewacz wody „MCX” doskonale sprawdzi się przy umywalce. Jeśli trasy przepływu są bardzo krótkie, elektryczne przepływowe podgrzewacze wody można również zainstalować bezpośrednio w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy. Skrzynka rozdzielcza i rury wodne są tu zazwyczaj łatwo dostępne.
Przepływowe e-podgrzewacze wody CLAGE do każdego zastosowania
© CLAGE
Jeśli zaopatrzenie w ciepłą wodę zostanie odłączone od systemu grzewczego, można obniżyć temperaturę zasilania, a latem nawet całkowicie wyłączyć ogrzewanie. Odłączenie ogrzewania ciepłej wody od systemu grzewczego jest ważnym krokiem w przypadku renowacji, który oszczędza energię i znacznie ułatwia przejście na system grzewczy korzystający z energii odnawialnej.
Więcej informacji na stronie firmy CLAGE POLSKA Sp. z o.o. w portalu A&B.