Małgorzata TOMCZAK
Architektura krajobrazu
„Architektura krajobrazu to sposób myślenia, powinna być włączona w szeroko rozumiane planowanie i projektowanie” — podkreśla Urszula Forczek-Brataniec.
Lutowy numer w całości oddajemy architektom krajobrazu i szczegółowo omawiamy specyfikę ich zawodu. Chcemy pokazać ich perspektywę. W kontekście zmian klimatycznych, w czasie, kiedy rozpaczliwie potrzebujemy więcej zieleni na terenach zurbanizowanych, kiedy architektura krajobrazu powinna być pełnoprawnym elementem infrastruktury miejskiej, pracować na rzecz poprawy jakości życia, współtworzyć krwiobieg urbanistyczny miasta, współpraca z architektami krajobrazu wydaje się oczywista, ale często nie jest.
Katerina Gkoltsiou, prezeska IFLA Europe (International Federation of Landscape Architects) zauważa, że „zawód architekta krajobrazu jest uznawany za pełnoprawny na całym świecie, także przez unesco czy Światową Organizację Handlu, mimo to w niektórych krajach europejskich panuje niechęć wobec jego roli i oficjalnego tytułu”. Dlaczego więc często traktujemy zieleń jedynie dekoracyjnie? Pozwalamy wycinać zdrowe drzewa, żeby postawić kolejny budynek z podziemnym parkingiem? Pewnie nie da się z dnia na dzień przestać budować, a jedynie rewitalizować zastaną tkankę, ale może przyszła pora, żeby zapraszać architektów krajobrazu do każdego projektu, który powstaje? Od samego początku tego procesu — żeby pomagali rozwiązywać problemy danej inwestycji, a nie po to, żeby zielenią podnosić estetykę realizacji. My w każdym razie popieramy ten trend.
Dobrze jest oddychać czystym powietrzem, dobrze żyć w otoczeniu zieleni i drzew, nie tylko dlatego, że jest przyjemnie. Głównie dlatego, że jest po prostu zdrowo.