Małgorzata TOMCZAK
Re-use – Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2021
Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2021 za nami! Pełne wspaniałych gości, wystąpień, dyskusji, tematów. Dwa (dla uczestników warsztatów nawet trzy) intensywne dni, z których płyną konkretne wnioski i postulaty — mówi o nich Marek Kaszyński, prezes krakowskiego oddziału SARP w wywiadzie otwierającym to wydanie. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: RE-USE. Tematy krakowskie, ale dyskutowane w szerszym miejskim kontekście: rozmawialiśmy o Alejach Trzech Wieszczów, dziedzictwie przemysłowym Nowej Huty i dzielnicy Wesoła. Panel wprowadzający odbył się pod patronatem Małopolskiej Izby Architektów RP.
Miasto jest polem napięć, ale też przestrzenią synergii i współpracy różnych interesariuszy. Jak skutecznie prowadzić dialog i moderować dyskusję o mieście, żeby budować relację opartą na pełnej podmiotowości inwestorów, urzędników, mieszkańców czy uczestników przemysłów kreatywnych, którzy współtworzą złożoną miejską rzeczywistość? Czy wyburzenia to pierwsza myśl przy projektowaniu nowych przestrzeni? Na ile miasto podlega procesom samoorganizacji, a na ile jest regulowane przez prawo, w tym konserwatorskie i plany miejscowe? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy współcześnie brzmiących odpowiedzi w dzisiejszym pandemicznym świecie. Redefiniując nasze priorytety, odwołujemy się do hasła RE-USE. Wybrzmiało ono na Biennale wyjątkowo mocno i aktualnie. Tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy przyjemność współtworzyć to wydarzenie. Z niecierpliwością czekamy już na następne — w 2023 roku.
W imieniu Redakcji, Wydawcy i całego zespołu A&B pragnę życzyć Wam, drodzy Czytelnicy i Przyjaciele — rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego, a przede wszystkim zdrowego Nowego Roku.