Konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławiu
grudzień 2024
organizatorMuzeum Architektury we Wrocławiu, SARP Oddział Wrocław
lokalizacjaWrocław
opis20 grudnia br. poznaliśmy wyniki konkursu na rozbudowę i przebudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczny organizowało Muzeum Architektury we Wrocławiu z udziałem wrocławskiego oddziału SARP i Gminy Wrocław.
Celem ogłoszonego w sierpniu br. konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno–użytkowym koncepcji przebudowy i rozbudowy zespołu Muzeum Architektury we Wrocławiu wraz z zagospodarowaniem terenu. Jak podkreślali organizatorzy, to działanie pomóc ma w przekształceniu instytucji w dynamicznie działające i inspirujące miejsce, w którym bogata historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością.
Projekt, realizowany w zabytkowym kompleksie pobernardyńskim, obejmować ma stworzenie nowej, zapraszającej strefy wejściowej, gruntowną modernizację oraz rozbudowę przestrzeni muzealnych, stworzenie innowacyjnych stref wystawienniczych i edukacyjnych, a także wdrożenie zaawansowanych technologicznie i ekologicznych rozwiązań. Efektem konkursu będzie też budowa nowego gmachu zlokalizowanego po stronie południowej, który mieścić będzie między innymi archiwum budowlane, czytelnię i strefę przygotowywania wystaw.
Do konkursu zakwalifikowano 80 pracowni, a projekty złożyło 36 biur. Sąd Konkursowy obradował w składzie:
- Maciej Miłobędzki — przewodniczący sądu, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia SARP Oddział Warszawski
- Michał Goncerzewicz — sędzia referent, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Wrocław
- Roman Rutkowski — Sędzia Konkursowy SARP Oddział Wrocław
- Marta Dąbrowska — Sędzia Konkursowa SARP Oddział Wrocław
- Michał Duda — Sędzia ze strony organizatora, Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Bartłomiej Świerczewski — Sędzia ze strony organizatora, Zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia
- Aleksandra Jaeschke — Sędzia ze strony organizatora, Assistant profesorka na Wydziale Architektury University of Texas w Austin
- Bogna Świątkowska — Sędzia ze strony organizatora, Prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana
Sędziowie rezerwowi:
- Maciej Lose — Sędzia Konkursowy SARP Oddział Wrocław
- Adam Mańczak — Sędzia Konkursowy SARP Oddział Wrocław
Sekretarz konkursu:
- Sylwia Sikora — Sędzia Konkursowa SARP Oddział Wrocław
Wojciech Mazan — asystent sekretarzy konkursu, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Wrocław
Do współpracy z Sądem Konkursowym organizator powołał następujących biegłych:
- Daniel Gibski — ekspert w zakresie ochrony zabytków, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Małgorzata Piszczek — ekspertka w zakresie ekologii, przyrodniczka i architektka krajobrazu
- Kamil Kowalski — ekspert w zakresie dostępności, Dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja
- Alicja Wodzińska — reprezentantka zespołu Muzeum, kustoszka i szefowa Działu Dokumentacji Fotograficznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jak podkreślił przewodniczący jury, żaden z zespołów projektowych nie odpowiedział w pełni na postawione pytanie, skupiono się więc na wyłonieniu wyrazistej idei zgodnej z misją muzeum.
W konkursie przyznano trzy nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia. I Nagrodę zdobyła pracownia TŁO, II Nagrodę przyznano zespołowi ch+ architekci, a III — Jędrak-Kościesza pracownia projektowa.
Wyróżnienia przyznano konkursowym propozycjom Kuryłowicz & Associates, Karol Żurawski, pracownia projektowa i Atelier Tektura.