Złote wyróżnienie
1 000 zł
autorka
Marta Czekańska
uczelnia
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej,
Katedra Projektowania Architektonicznego (A-06)
opiekun
dr Marcin Gierbienis
opis autorski
Wiodącym założeniem projektowanego budynku było połączenie zabytkowego budownictwa z nowoczesnym. Nieodłącznym elementem procesu powstawania nowego projektu były istniejące już drzewa. Kształt budynku został oparty na ich położeniu, czego wynikiem jest obła, falowana fasada tworząca wewnętrzne patio połączone z pałacem. Dziedziniec dekoracyjny przeznaczony do wypoczynku i mający na celu nadać aurę spokoju i wyciszenia. Stanowi część całego budynku, ponieważ jest widoczny z wnętrza poprzez szklane fasady. Przeciwwagą do biomorficznej części budynku jest jego zewnętrze, którymi są minimalistyczne fasady na planie prostokąta. Koncepcją projektu była biofilia; połączenie człowieka z naturą. Zasadniczymi materiałami w projekcie jest drewno oraz beton.
Sala multifunkcja to na co dzień otwarta przestrzeń do użytku przez studentów, jednak zaprojektowane przestrzenie do przechowywania mebli pozwalają przekształcić ją w salę wykładową na min. 250 osób, salę do prowadzenia warsztatów oraz salę wystawową.
W budynku zastosowano szereg funkcji ekologicznych, takich jak naturalne oświetlenie, które ma dostęp do większości pomieszczeń. Światło również pozwala na pracę paneli fotowoltaicznych, z których pobierana jest energia do pracy całego budynku, gdzie zastosowano energooszczędne oświetlenie LED. Bioróżnorodność występująca w projekcie pozwala na dalsze kształtowanie natury na nowo zaprojektowanym obszarze, nie zabierając jej w całości, ponieważ dach również został obsadzony zielenią. Woda przechowywana w zbiornikach na deszczówkę pozwala na podlewanie roślinności. Budynek został wyposażony w pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną.