Wyróżnienie A&B,
Nagroda SARP oddział Szczecin
kategoria: dyplom licencjacki
autorka
Katarzyna Kozłowska
projekt
„Modulove – wnętrzarski moduł prefabrykowany i jego zastosowanie w rewitalizowanych, postindustrialnych przestrzeniach mieszkalnych na przykładzie starej fabryki Stoewera przy ul. Długosza 23 w Szczecinie”
promotorka
Anna Paszkowska-Thurow
opis autorski
Projekt modułu prefabrykowanego oraz jego zastosowanie w aranżowanej przestrzeni mieszkalnej jest próbą odpowiedzi na dwa podejmowane przeze mnie problemy. Pierwszym z nich jest ograniczony dostęp do wykwalifikowanych wykonawców. Coraz częściej problem ten dotyka inwestorów pragnących w swoich wnętrzach niesztampowych, projektowanych na zamówienie, zabudów meblowych, charakteryzujących się wysoką jakością wykonania oraz dbałością o detale wykonawcze. Alternatywę stanowić mogą wysokiej jakości prefabrykowane moduły wnętrzarskie zawierające w sobie kluczowe funkcje przestrzeni mieszkalnych. Zaproponowane przeze mnie moduły są różnorodne pod względem funkcji i mogą być dostępne w kilku wariantach materiałowych. Rozwiązania prefabrykowane mogą stanowić optymalizację pod względem czasu i kosztu produkcji, znacząco wpływając na czas realizacji projektu aranżacji. Idea ta zakłada przyszłościowe rozbudowywanie oferty dostępnych modułów o kolejne funkcje oraz wersje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Drugim podejmowanym przeze mnie zagadnieniem jest postępujący problem mieszkalnictwa, polegający na niedostatecznej liczbie mieszkań przy wciąż wzrastających potrzebach mieszkaniowych Polaków. Adaptacja starych, nieużywanych budynków industrialnych na obiekty mieszkalne jest coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem zarówno w Europie, jak i na świecie. Takie rozwiązania mogą mieć pośredni wpływ również na istniejącą już tkankę miejską poprzez tchnienie nowego życia w najbliższą okolicę. Opracowany przeze mnie projekt jest próbą odpowiedzi na oba problemy. Jest to koncepcja adaptacji starego budynku fabrycznego przy ulicy Długosza 23 w Szczecinie na obiekt mieszkalny z uwzględnieniem zaprojektowanych modułów w aranżowanych przestrzeniach.
opinia SARP oddział Szczecin
Reprezentanci szczecińskiego oddziału SARP — Anna Pazdur-Czarnowska oraz Paweł Krawczyk przyznali jednogłośnie nagrodę specjalną SARP pracy ModuLOVE studentki Katarzyny Kozłowskiej. Koncepcja jednostki użytkowej łączącej w sobie funkcję łazienki, kuchni oraz przestrzeni do przechowywania uznana została za innowacyjną i uniwersalną. Jednocześnie złożona analiza jej struktury, możliwości transportowania i montażu zasługuje na pochwałę w przypadku dyplomu licencjackiego. Doceniona została również wartość graficzna plansz oraz wysokiej jakości wizualizacje.