Wyniki krajowego etapu Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023
kwiecień 2023
organizatorSaint-Gobain
lokalizacjaOgólnopolski
opis13 i 14 kwietnia br. w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się ogólnopolski finał 18. edycji Architecture Student Contest, organizowany przez Grupę Saint-Gobain.
Tegoroczne zadanie konkursowe składało się z trzech wyzwań projektowych i polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie.
Założeniem było przekształcenie obszaru w lokalne centrum kultury zorientowane na sztukę audiowizualną, poprzez przekształcenie istniejącego budynku i utworzenie w tym miejscu nowej Lizbońskiej Wideoteki, usytuowanej w pobliżu szkół artystycznych i Kinoteki w dzielnicy Bairro Alto (budynek A), zaprojektowanie budynku mieszkalno-usługowego (budynek B), a także łącznika i zielonej przestrzeni między obiektami.
Projekt musiał być zgodny z wytycznymi Miejskiego Planu Urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy, wyróżniać innowacyjną i zrównoważoną architekturą, być racjonalny z ekonomicznego punktu widzenia, mieć pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego, a także spełniać wytyczne techniczne opracowane przez Grupę Saint-Gobain.
Podczas wydarzenia w Warszawie autorzy i autorki wszystkich najlepszych zdaniem jury projektów mieli za zadanie przedstawienie swoich prac podczas pięciominutowych prezentacji.
Na tej podstawie jury przyznało trzy nagrody główne, oraz wyróżnienia w kategoriach „Zrównoważony rozwój”, „Design” i „Innowacje” oraz nagrodę specjalną.
Zwyciężczyniami krajowego finału konkursu zostały Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka, studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt „Yellow” został stworzony pod kierunkiem dr hab. Anny Bać. Teraz na laureatki czeka międzynarodowy finał w Lizbonie, który odbywać się będzie od 26 do 28 czerwca br.
Druga nagroda powędrowała do Aleksandry Tądel i Magdaleny Strauchmann również z Politechniki Wrocławskiej. Ich praca „Obieg” została dodatkowo wyróżniona w kategorii „Zrównoważony Rozwój”.
Trzecią nagrodę przyznano studentkom Politechniki Warszawskiej — Daryi Golod i Verze Platonavej, za projekt „Miradouro clementina”.
Wyróżnienie w kategorii „Design” otrzymały Kalina Zawada i Nikola Czech z Politechniki Wrocławskiej za projekt „Aisle”.
Wyróżnienie w kategorii „Innowacje” trafiło do Michała Kolonko i Kajetana Rakoczy z Politechniki Śląskiej za projekt „Stairway Garden”.
Nagrodą specjalną jury uhonorowało projekt „Individualmente” autorstwa Zofii Sobieraj i Bartosza Michałowskiego z Politechniki Wrocławskiej.