Wyniki konkursu studenckiego na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego Mariny Gliwice na Kanale Gliwickim w Pławniowicach
marzec 2022
organizatorKatedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
lokalizacjaGliwice
opisRozstrzygnięto zamknięty konkurs dla studentów Politechniki Śląskiej na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego gliwickiej Mariny na Kanale Gliwickim w Pławniowicach.
Konkurs organizowała Katedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Projekty były wykonywane w ramach przedmiotu Detal Architektoniczny prowadzonego przez dr hab. Tomasza Wagnera na VIII semestrze (semestr inżynierski) w roku akademickim 2020/21.
Wyzwaniem konkursowym było zaproponowanie stacji przystankowych dla terenów znajdujących się przy Kanale Gliwickim i dzierżawionych przez Marinę. Stacje miały być zaprojektowane zarówno dla korzystających z wodnych atrakcji na przykład kajakarzy, czy turystów na statkach wycieczkowych, jak i tych na lądzie — spacerowiczów i rowerzystów. W takich punktach można by było odpocząć, podziwiać przyrodę i zrobić grilla. Stacje przystankowe miałby stać się rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni gliwickiej mariny.
Zgłoszone projekty były tworzone w dwuosobowych zespołach.
Grand Prix konkursu otrzymał zespół w składzie: Adrian Pikorski i Jan Scelina za projekt wykonany pod kierunkiem dr hab. Tomasza Wagnera.
Przyznano również dwa wyróżnienia ex aequo. Otrzymały je dwa zespoły w składzie: Anna Bajura i Adrianna Popielarczyk za pracę wykonaną pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Nawrota oraz zespół Daniela Hessa i Julii Reszkowskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Witeczek.
Projekt, który otrzymał Grand Prix, jest planowany do realizacji w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.
„Zaplanowaliśmy wykonanie sześciu wiat na kanale. Teraz przygotujemy kosztorysy projektów i zobaczymy czy zmieścimy się w budżecie obywatelskim. Zastanowimy się także nad tym, czy będzie to jeden projekt wykonany w sześciu miejscach, tak żeby były rozpoznawalne, czy też każdą z przystani zrobimy inną, żeby było urozmaicenie” — mówi Ewa Sternal, współwłaścicielka gliwickiej Mariny.
Przystanie mają znaleźć się w Gliwicach, Dzierżnie, przy wyspie Kormoranów, w Pławniowicach oraz Rudzińcu.