III Nagroda
10 tys. zł brutto
autorki
Michalina Zadykowicz, Sabrina Hass
projekt
URBAN CLAY
opis autorski
Co gdybym Ci powiedziała, że ten talerz powstał z ziemi, która niegdyś znajdowała się w miejscu najbliższej stacji metra?
W projekcie „Urban Clay” rozważamy potencjał Wiednia jako kopalni zasobów geologicznych. Nasza analiza wiedeńskich złóż gliny ujawniła, że podczas prac budowlanych, zwłaszcza tych powiązanych z nowymi liniami metra, wydobywane są ogromne ilości gliny, z których zdecydowana większość trafia na składowiska odpadów.
W ramach naszych eksperymentów testowaliśmy właściwości i przydatność glin miejskich, zarówno w roli bazy naczynia, jak i szkliwa. W wyniku tego procesu powstała seria obiektów ceramicznych i przepisów na szkliwa. Zdecydowałyśmy się na proste formy naczyń, aby jak najlepiej poznać właściwości znalezionego materiału. Użycie form gipsowych podczas produkcji pozwoliło sprawdzić, jak glina sprawowałaby się w mniejszej manufakturze. Eksperymentalne szkliwa bazują na lokalnej glinie z dodatkiem lokalnych surowców takich jak muszle ślimaków oraz takich, które są produktem ubocznym dużego przemysłu, na przykład tlenek kobaltu.
Mapa, częściowo wydrukowana gliną w roli pigmentu, ilustruje rozległe złoża gliny pod Wiedniem z uwzględnieniem planowanych prac budowlanych, aby prześledzić i możliwie przewidzieć wydobycie w mieście, który będzie miało miejsce w nadchodzących latach.
Obserwując, jak zakłócenia łańcucha dostaw surowców powodują braki w zaopatrzeniu w materiały ceramiczne i plastyczne, proponujemy przyszłość, w której wiedeńska glina miejska jest powszechnie dostępna dla lokalnej sztuki, rzemiosła i przemysłu. Wierzymy, że głębsze zbadanie surowców występujących we współczesnych miastach pozwoli na wypracowanie lepszych systemów gospodarowania nimi.
opinia jury
Jest to projekt krytyczny, który w niezwykle wnikliwy sposób mierzy się z tematyką wyczerpujących się zasobów naturalnych, jednocześnie stanowi ciekawą refleksję dotyczącą tożsamości miejskiej, życia w mieście.