II Nagroda
10 tys. zł brutto
autor
Maciej Głowacki
projekt
wymazówki CRN_01 „Koliber”
opis autorski
Wymazówki CRN_01 „Koliber” zostały opracowane w odpowiedzi na kryzys logistyczny z początków pandemii Covid-19 i braki w zaopatrzeniu medycznym, zgłaszane bezpośrednio przez medyków, z którymi mam kontakt w swojej pracy zawodowej. Projekt nie byłby możliwy bez konsultacji i bezcennej ekspertyzy tych specjalistów.
Cały świat czerpał wiedzę o rozwoju pandemii z masowo wykonywanych testów. Wymazówki były zatem artykułem pierwszej potrzeby, a uproszczenie ich produkcji — realną szansą na wsparcie służby zdrowia.
Dostępne na rynku wymazówki produkowane są dwuetapowo: wtryskiwane, a następnie flokowane. Dla uzyskania odpowiednich parametrów wymazu potrzebne są konkretne rodzaje floków, a więc i odpowiednie urządzenia do ich nanoszenia. Projekt „CRN_01” ma natomiast jednoetapowy proces produkcji, szybszy i tańszy — wystarczy wtrysk.
W duchu biomimetyki, kształt wymazówki został zainspirowany językiem kolibra, przystosowanym do pobierania nektaru z wąskich kielichów kwiatów. Zaprojektowane rowkowania i zagłębienia pozwalają na nagarnianie i gromadzenie dużej ilości materiału wymazowego, zapewniając tym samym skuteczność testowania. Co więcej, z uwagi na brak floków wymazówki CRN_01 „oddają” w teście laboratoryjnym więcej próbki niż ich rynkowe odpowiedniki.
Projekt przeszedł konsultacje z diagnostami oraz doczekał się realizacji pierwszej formy wtryskowej i pierwszej serii produkcyjnej. Lata doświadczenia z zaawansowanym drukiem 3D oraz realizacjami na formy wtryskowe pozwoliły mi stworzyć projekt w duchu „rapid prototyping”. Od pomysłu do realizacji pierwszej serii wtrysków minęły niecałe dwa miesiące, z czego ponad tydzień zajął proces misternego elektrodrążenia czterogniazdowej formy.
opinia jury
Pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się także do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Mnóstwo jednorazowych higienicznych i medycznych sprzętów oraz artykułów trafiło na wysypiska. Projekt wymazówki w sposób bezpośredni adresuje ten problem. Te dostępne na rynku standardowo produkowane są dwuetapowo i wykonane są z dwóch grup materiałowych, nierozerwalnie ze sobą połączonych. A tu z inspiracji naturą powstał przedmiot, składający się z jednej części, o uproszczonym jednoetapowym procesie produkcyjnym — szybszym i tańszym, który niesie tą samą bardzo ważną diagnostyczną funkcję. Jednocześnie spełnia on wszystkie oczekiwania przedkładane przed tego typu projektem.