Wyróżnienie (ex aequo), kategoria projektowa — Kacper Borek

Wyniki VII edycji konkursu Nagroda NIAiU – „Przestrzeń wspólna jest wartością”

Wyróżnienie (ex aequo)

kategoria: dyplomowa praca projektowa
5 000 zł

autor
Kacper Borek

tytuł
„Cyrkularność cyklu życia obiektu architektonicznego. Adaptacja budynku Traserni wStoczni Gdańskiej”

uczelnia
Wydział Architektury, Politechnika Warszawska

promotor
dr Marcin Goncikowski

współpromotorzy
prof. Maurizio Meriggi, Michał Purski


opinia jury

Praca została wyróżniona za trafną identyfikację problemu oraz podjęcie próby jego rozwiązania w kontekście cyrkularności cyklu życia istniejącego obiektu architektonicznego. Autor skutecznie analizuje i proponuje rozwiązania dotyczące wprowadzenia elementów budynku do obiegu zamkniętego, co stanowi kluczowy aspekt zrównoważonego rozwoju w dzisiejszej architekturze. W szczególności, docenić należy podejście polegające na maksymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów oraz dokładne rozwarstwienie obiektów przeznaczonych do demontażu z myślą o recyklingu.

Projekt umiejętnie ilustruje, w jaki sposób można zminimalizować ilość nowych materiałów budowlanych, poprzez ponowne wykorzystanie elementów pochodzących z obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Usytuowanie w istniejącej hali przemysłowej na terenie Stoczni Gdańskiej w pełni modularnej struktury opartej na powtarzalnych elementach drewnianych pozwala na ulokowanie w niej przetwórstwa, które służyć ma przywracaniu do obiegu odpadów budowlanych takich jak okna, izolacje, elementy wyposażenia wnętrz, a nawet sprzęt AGD i tekstylia, co znakomicie wpisuje się w ideę minimalizacji wpływu budownictwa na środowisko.

Niezwykle cenną częścią projektu jest zauważenie potencjału nieużytków i odpadów budowlanych, które stają się inspiracją do decyzji projektowych. Autor pokazuje, że materiały te mogą stać się wartościowym surowcem budowlanym, który można ponownie wprowadzić do obiegu. Praca trafnie porusza problem odejścia od modelu liniowej gospodarki, na rzecz gospodarki cyrkularnej, co nie tylko odpowiada na współczesne wyzwania, ale również daje nadzieję na bardziej zrównoważony rozwój, jest odpowiedzią na podejście do recyklingu w architekturze i daje przemyślaną odpowiedź na współczesne wyzwania związane z gospodarką cyrkularną. Projekt ukazuje, jak architektura może włączyć się w proces redukcji odpadów i tworzenia bardziej ekologicznych rozwiązań dla przyszłości.

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Lakiery ogniochronne UNIEPAL-DREW
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE