Wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe „Drewno w Architekturze”, edycja 2021
listopad 2021
organizatorWydział Architektury Politechniki Białostockiej, Unibep, Danwood
lokalizacjaBiałystok
opis25 listopada br. na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników oraz gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie na najlepszą magisterską pracę dyplomową „Drewno w Architekturze”. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Idea przyświecająca konkursowi to upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej architektury.
Konkurs „Drewno w Architekturze” dotyczy dyplomowych projektów magisterskich wykonanych na wydziałach architektury, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. Autor zgłoszonego projektu mógł wykorzystać właściwości drewna zarówno w każdym z tych trzech aspektów, jak i tylko w jednym.
Głównym celem konkursu jest promowanie talentu młodych architektów oraz przedstawionych przez nich rozwiązań dotyczących zastosowania drewna w architekturze. W konkursie nagradzani są zarówno autorzy prac dyplomowych, jak i ich promotorzy.
Do tegorocznej edycji wpłynęło 40 prac z 11 wydziałów architektury. Zgodnie z harmonogramem konkursu 5 listopada br. odbyło się posiedzenie jury konkursu w składzie:
- dr Adam Jakimowicz – komisarz konkursu,
- Waldemar Jasiewicz – sędzia referent,
- Marta Sękulska-Wrońska – WXCA,
- Tomasz Duryński – kierownik działu kreowania produktu DANWOOD SA,
- Tomasz Perkowski – kierownik działu projektowego UNIHOUSE SA,
- dr Piotr Trojniel – SARP Białystok.
Nadesłane prace były oceniane również pod względem wartość rozwiązań architektonicznych oraz jakość relacji pomiędzy tworzywem a kształtowaną formą. Spośród 40 prac jury wybrało 13 dyplomów do dalszego procedowania, a z nich pierwszą nagrodę przyznało Michałowi Kołodziejowi za pracę pt. „Przywracanie zapomnianej historii. Rewitalizacja dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu” wykonaną na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Węcławowicz-Gyurkovich.
Przyznano także drugą i trzecią nagrodę oraz dwa wyróżnienia równorzędne.