Wyniki Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP 2021
wrzesień 2021
organizatorBDA, SARP
lokalizacjaWarszawa
opisWe wrzesniu poznaliśmy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP.
Organizatorami konkursy było Stowarzyszenie Architektów Polskich i Bund Deutscher Architekten. Swoim patronatem honorowym wydarzenie objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Celem Nagrody jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów Niemiec i Polski poprzez współzawodnictwo i dyskusję oraz wystawy na temat architektury, a także wspieranie wzajemnych kontaktów poprzez upowszechnianie efektów działań twórczych.
Nagroda ma formę stypendium naukowo-badawczego lub postać praktyki projektowej w wybranym kraju.
Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA – SARP jest kontynuacją organizowanego od 1985 roku konkursu na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie architektury przemysłu, w którym brali udział młodzi architekci z Polski i Niemiec pod nazwą „Nagroda Waltera Henna”. Obecnie to projekt dyplomowy magisterski, którego przedmiotem jest środowisko aktywności społecznej człowieka w przyszłości.
Zgodnie z tradycją, Finał Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP odbywa się każdego roku w maju/czerwcu, naprzemienne w Polsce lub w Niemczech i trwa cztery dni. W trakcie imprezy finałowej finaliści uczestniczą w warsztatach architektonicznych oraz prezentują prace dyplomowe przed polsko-niemieckim jury.
W tym roku finał Nagrody oraz warsztaty odbywały się w Warszawie w dniach od 02 do 05 września.
Warsztaty powadzone przez Karola Langie oraz Mateusza Potempskiego założyciela i głównego koordynatora Otwartej Pracowni Jazdów, zatytułowane były: „Betonosis”.
Część konkursowa Nagrody, podczas której 18 uczestników finału prezentowało swoje prace przed jury, miała miejsce 4 września w siedzibie Stowarzyszenia.
Prace konkursowe ocenił Sąd Konkursowy w składzie:
- Jacek Lenart – przewodniczący jury, SARP)
- Florentine-Amelie Rost – BDA,
- Daria Kieżun – SARP,
- Alexander Pötzsch – BDA,
- Grzegorz Stiasny – SARP,
Funkcję sekretarza organizacyjnego konkursu (bez prawa głosu) pełnili:
- Karol Langie – SARP,
- Kristina Eschler – BDA,
- Olaf Bahner – BDA
Sąd Konkursowy zdecydował o przyznaniu Nagrody Głównej oraz aż czterech równorzędnych wyróżnień.
Za najlepszą pracę dyplomową uznano projekt pt. From separation and unity. [Hi]stories of a Border autorstwa Theresy Felber.