Pierwsza nagroda
5500 zł + gadżety od sponsorów o wartości 1500 zł
praca nr 8O1L3R
autorzy i autorki
Marta Wachowska, Aleksandra Bilacz, Krzysztof Goluch, Tomasz Klimek, Dominika Małys
uczelnia
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
opinia jury
Zaprojektowana koncepcja urbanistyczno – architektoniczna, dla fragmentu terenów poprzemysłowych na obszarze dawnych Lubelskich Zakładów Tytoniowych „Nowe Tytonie”, stanowi spójną i harmonijną ideę projektową. Atutem pracy, są zaproponowane rozwiązania ekologiczne, wysokie walory estetyczne, architektoniczne i rozwiązania przestrzenne. Praca przedstawia współczesne rozwiązania architektoniczne oraz urbanistyczne pod kątem doboru materiałów, nawierzchni, czy wybranej stylistyki na małą architekturę.
Jury doceniło szerokie spojrzenie na kontekst urbanistyczny oraz umiejętność wpisania nowych elementów w istniejącą przestrzeń w sposób nienaruszający jej tożsamości. Projekt stanowi przykład dobrze przeprowadzonej rewitalizacji terenów poprzemysłowych, oferując rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych realizacji tego typu. Przejrzystość, szacunek dla tożsamości miejsca, estetyka i możliwość wdrożenia do realizacji sprawiają, że praca zasługuje na pierwsze miejsce w konkursie.
Projekt charakteryzuje funkcjonalność i powściągliwość, a także bardzo dobre uwzględnienie kontekstu i specyfiki miejsca. Autorzy zaproponowali rozwiązania, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także przemyślane pod kątem praktycznej realizacji.
Projekt wyróżnia się wysoką wrażliwością na historyczną tkankę miejsca oraz walory przyrodnicze zadrzewionej części terenu, w której zachowano istniejące drzewa, wpisując się nowymi elementami takimi jak schody terenowe, amfiteatralne siedziska czy instalacje artystyczne. Istniejące elementy zostały wykorzystane w sposób twórczy, a wprowadzane dodatki są dyskretne i nie przytłaczają oryginalnej architektury. Istniejąca stara remiza została przekształcona na stanowiący swoistą wizytówkę obszaru punkt informacyjny. Nowe elementy małej architektury w twórczy sposób interpretują modernistyczną prostotę, a dzięki dodaniu wyrazistego koloru czerwonego występującego w różnych elementach, całość założenia zyskuje świeży i nowoczesny wyraz. Wartym podkreślenia jest dostrzeżenie walorów estetycznych w na pozór nie atrakcyjnych elementach, takich jak istniejące słupy oświetleniowe, które uznano za warte zachowania. Autorom udało się zachować unikalny charakter pofabrycznej przestrzeni i stworzyć projekt, który łączy nowoczesność z poszanowaniem tradycji. Elementy małej architektury “punkty informacji wizualnej” opowiadają historię miejsca a jednocześnie ułatwiają orientację w terenie. Istotnym elementem zagospodarowania przestrzeni zewnętrznych, stała się zieleń, sprzyjająca różnym formom rekreacji na świeżym powietrzu. Istotnym elementem pracy jest integralność przestrzeni zewnętrznych, z planowaną adaptacją budynków.
Dużym atutem pracy jest jej wysoka wartość estetyczna. Umiejętnie zestawiono surowość zabudowy przemysłowej projektowanymi formami i przyjętymi materiałami, osiągając harmonijny efekt wizualny. Dbałość o detale oraz spójność zastosowanych rozwiązań sprawiają, że przestrzeń nabiera nowego życia, a jednocześnie zachowuje swój niepowtarzalny klimat.
Praca, poza przytoczonymi wyżej cechami, została zaprojektowana w sposób, który w największym stopniu możliwy jest do wykonania w ujęciu całościowym, a także przez jego etapowanie, a rozwiązania przyjęte poza zakresem podstawowym są przemyślane zarówno pod względem układu jak i sposobu funkcjonowania przestrzeni. Zaproponowana wielofunkcyjność terenów, pozwala Inwestorowi, na etapowanie inwestycji przy założeniu, że teren będzie stanowił zarówno przestrzeń publiczną oraz półpubliczną, dedykowaną pod konkretne funkcje użytkowe budynków.