Kaira Looro 2021
lipiec 2021
organizatorBalouo Salo
lokalizacjaBaghere
opisPoznaliśmy wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Kaira Looro! Jego celem jest odkrywanie nowych talentów i propagowanie zrównoważonego projektowania w celach humanitarnych, głównie, by poprawić warunki życia w krajach rozwijających się.
Konkurs organizuje stowarzyszenie Balouo Salo, które od 2016 roku realizuje szereg działań humanitarnych w krajach rozwijających się. M.in. tworzy potrzebną i odpowiednio zaprojektowaną infrastrukturę, jak również realizuje programy edukujące lokalną społeczność.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej główną nagrodę otrzymał polski zespół w składzie Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek za projekt Składanego Schronienia Kryzysowego dla subsaharyjskiej społeczności Afryki dotkniętej klęską żywiołową.
Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu Domu Kobiet w gminie Baghere, w południowym Senegalu w ramach symbolicznej i przyjaznej dla środowiska struktury, inspirowanej lokalnymi tradycjami. Dom miał pełnić funkcję miejsca spotkań, wykładów i dyskusji na tematy związane z równością i prawami człowieka, gwarantując zaangażowanie i emancypację społeczności żeńskiej na rzecz społecznego, gospodarczego i politycznego rozwoju regionu.
Parterowy budynek o powierzchni 300 metrów kwadratowych miał być wykonany z surowców naturalnych i zaprojektowany w nurcie zrównoważonej architektury.
Do tegorocznej edycji nadesłano ponad tysiąc prac, spośród których jury w międzynarodowym składzie wybrało 30 laureatów. Finalnie przyznano trzy nagrody główne, dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Opublikowano również listę pozostałych 20 finalistów konkursu.
Główna nagroda, w postaci 5 tys. euro, możliwości realizacji projektu i stażu w pracowni Kengo Kuma & Associates w Japonii trafiła do Juana Pablo Lopeza Isabelli z Urugwaju. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się koncepcja architektów z Polski w składzie: Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik i Piotr Gajdak.
Jury obradowało w składzie:
- Kengo Kuma, architekt, Kengo Kuma & Associates
- Benedetta Tabliabue, architektka, Miralles Tagliabue EMBT
- Oulimata Sarr, dyrektorka regionalna ONZ ds. Kobiet w Afryce Zachodniej i Środkowej
- Lehau Victoria Maloka, przedstawicielka Dyrekcji ds. Kobiet, Równouprawnienia i Rozwoju (WGDD) w Komisji Unii Afrykańskiej (AUC)
- Salimata Diop Dieng, działaczka na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i pomocy grupom najbardziej defaworyzowanym
- Urko Sanchez, architekt, Architects - Nairobi & Madrid
- Agostino Ghirardelli, architekt, Studio Blengini Ghirardelli Architects
- Azzurra Muzzonigro, architektka i badaczka urbanistyczna, Waiting Posthuman Studio
Architektura&Biznes objęło patronat medialny nad tegoroczną edycją konkursu Kaira Looro.