I miejsce ex aequo w kategorii prac magisterskich
4 000 zł
autor
Szymon Jackowski
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
projekt
Łagodząc skutki antropopresji. Instytut badań nad skażeniami środowiska na terenie hałdy fosfogipsu w Wiślince k. Gdańska
promotorka
dr hab. Katarzyna Zielonko-Jung
opinia jury
Pracę nagrodzono przede wszystkim ze względu na regeneratywny charakter zaproponowanych analiz i działań projektowych oraz ogrom i wnikliwość części badawczej, która wskazuje bardzo szeroki kontekst projektowania architektoniczno-urbanistycznego mający na względzie naprawę zdegradowanego środowiska naturalnego. Praca na przykładzie hałdy fosfogipsu w Wiślince definiuje skutki antropopresji, szuka narzędzi naprawczych i proponuje rozwiązania projektowe dążące do odwrócenia procesu degradacji środowiska naturalnego. Praca jest wielopoziomową analizą procesu zanieczyszczenia środowiska oraz propozycją rozwiązania problemu skupiającą się na zagadnieniu fosfogipsu, który powstaje jako odpad masowej produkcji nawozów.
W pracy szeroko omówiono rodzaje zanieczyszczeń środowiska, przedstawiono możliwości ich neutralizacji przy pomocy wykorzystania roślin oraz możliwości odzyskania pierwiastków pozyskanych przez rośliny z zebranej biomasy. Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany szereg rozwiązań przestrzennych w skali urbanistycznej i architektonicznej (w tym obiekty projektowanego instytutu), połączonych w modułowy system, który jest zapleczem naukowym dla badań roślin i ich reakcji na toksyczne środowisko i jednocześnie żywym laboratorium, które w dużej skali realizuje, testuje oraz bada techniki remediacji za pomocą roślin.