I miejsce ex aequo w kategorii prac magisterskich
4 000 zł
autorka
Wiktoria Anyczkowska
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
projekt
System wysp chłodu jako sposób na zmniejszenie skutków miejskiej wyspy ciepła w okresie letnim na przykładzie dzielnic Śródmieście i Politechnika w Gliwicach
promotorka
dr hab. Alina Pancewicz
opinia jury
Praca została nagrodzona za przedstawienie wnikliwych analiz urbanistycznych, które kładą nacisk na problematykę odpowiedzialności środowiskowej i świadomość uwarunkowań przyrodniczych. Autorka przedstawiła interesującą propozycję tworzenia tzw. wysp chłodu — zielonych enklaw w intensywnej zabudowie miejskiej, których celem jest schładzanie przestrzeni publicznych poprzez szeroki wachlarz technologii opartych na naturze. Nowatorstwo pracy polega na opracowaniu katalogu wzorcowych i systemowych rozwiązań gotowych do zastosowania. Pozwalają one na przemianę szczelnych, zabetonowanych i przegrzewających się przestrzeni publicznych w zazielenione, przepuszczalne dla deszczu, wilgotniejsze i co najważniejsze — chłodniejsze miejsca o potencjale węzłów i korytarzy systemu przyrodniczego.
Szeroka oferta rozwiązań dedykowanych różnorodnym obszarom zarówno liniowym, jak i powierzchniowym pozwala na dużą swobodę zastosowań oraz elastyczność wyboru propozycji adekwatnych do danej sytuacji. Stosowanie opracowanego przez autorkę katalogu może prowadzić nie tylko do schładzania lokalnego mikroklimatu, ale również pozwoli na wzmacnianie i zszywanie struktury ekosystemu miejskiego i poprawę jakości świadczonych usług ekosystemowych.
Język graficzny oraz część pisemna pracy prowadzone bardzo czytelnie o znamionach badawczych, zwłaszcza w części analitycznej, ukazują dużą wrażliwość autorki na problematykę przyrodniczą oraz wysoką świadomość, niezbędnej współcześnie, odpowiedzialności środowiskowej w pracy architekta.