Małgorzata TOMCZAK
Architektura i polityka
— ile zarabia architekt w Polsce?
Lipcowo-sierpniowy wakacyjny numer jest dwutematyczny.
Pierwszy temat, cover story jest osnuty wokół badania przeprowadzonego przez nas, które miało na celu zobrazować, ile zarabia architekt/pracownia na metrze kwadratowym mieszkaniówki, domu jednorodzinnego i biurowca w stosunku do cen na rynku nieruchomości z uwzględnieniem GUS-owskich kosztów poszczególnych sektorów budowlanych poniesionych przez inwestora.
Drugi temat to wpływ polityki na architekturę. Polityka, jak wiemy, ma duży i realny wpływ na kształt i rozwój przestrzeni zurbanizowanych, wypełniając je w miarę możliwości kolejną warstwą treści wynikających z obowiązujących w danym czasie doktryn, idei i światopoglądów.
Deyan Sudjic, autor słynnej książki „Kompleks gmachu. Architektura władzy”, wydanej w Polsce przez Centrum Architektury w 2015 roku w rozmowie przeprowadzonej przez Agnieszkę Rasmus‑Zgorzelską dowodzi, że zmiany, które zaszły w Londynie w ostatnich latach, są efektem takiego podejścia. „Architektura wywiera magnetyczny wpływ na najbardziej egocentryczne jednostki, skore do używania jej dla swojej chwały — milionerów zasiadających w radach muzeów, budowniczych drapaczy chmur i właścicieli rezydencji. Jednak równie dobrze może być wykorzystana przez burmistrzów reformatorów, którzy chcą ulepszać miasta. Na koniec okazuje się, że — bez względu na intencje projektantów — ich dzieło określa nie ich język, lecz pobudki, dla których bogaci i silni zatrudniają architektów, by próbować wpływać na kształt świata” — czytamy w zakończeniu książki.
Poczynając od tego numeru, przez kilka kolejnych, będziemy bardzo dokładnie analizować specustawę mieszkaniową — jej wady, zalety i proces wdrażania. Po pierwszej fali krytyki coraz częściej pojawiają się głosy, że specustawa mieszkaniowa (inaczej lex deweloper) odpowiednio procedowana, może być dobrym instrumentem planistycznym, na którym zyska miasto i jego mieszkańcy. Czy tak będzie, czas pokaże.
Głosem Agaty Twardoch komentujemy również politykę mieszkaniową zapisaną w Polskim Ładzie, programie politycznym ogłoszonym 15 maja br.