architectourism 01
HISZPANIA
Architectourism to seria przewodników opisujących najciekawsze zjawiska i realizacje architektoniczne powstałe w przeciągu kilku ostatnich dekad. Autorzy — Bartosz Haduch i Michał Haduch z grupy projektowej NArchitekTURA przedstawiają subiektywny wybór projektów ilustrujących bogactwo i różnorodność współczesnej architektury, bazując na wrażeniach i doświadczeniach przywiezionych z wielu podróży po Europie, Ameryce, Afryce i Azji.
Pierwsza część serii architectourism to prawie trzystustronicowa wycieczka po malowniczej Hiszpanii. Wybrane budynki, od minimalistycznych prac Alberto Campo Baezy po rzeźbiarskie formy Franka Gehry’ego, ukazane są w nieco szerszym, około architektonicznym kontekście. Ta rozległa panorama obejmuje 100 realizacji autorstwa 70 pracowni, zlokalizowanych w 67 miejscowościach. Projekty zostały posegregowane funkcjonalnie, w ujęciu geograficznym, z podaniem adresów oraz współrzędnych GPS. Hiszpanię podzielono na osiem regionów: Andaluzję, Kastylię i León z Kastylią-La Manchą i Estremadurą, Madryt, Galicię z Asturią i Kantabrią, Kraj Basków z Nawarrą i La Rioją, Katalonię z Aragonią, Walencję z Murcją oraz Wyspy Kanaryjskie z Balearami. Obszerny, ponad 25-stronicowy esej wprowadzający, który kładąc nacisk na kontekst społeczny, polityczny, kulturowy i ekonomiczny, historię powstania obiektów, jak i dalsze ich dzieje, prezentuje odbiorcy szerszy punkt widzenia i ułatwia poznanie różnorodnych koncepcji kształtowania przestrzeni.
Książka zawiera uporządkowany geograficznie według regionów danego kraju, zbiór poszczególnych obiektów architektonicznych. Oprócz towarzyszących im podstawowych danych, takich jak współrzędne GPS czy adresy, zawiera przede wszystkim profesjonalne, albumowe fotografie wykonane zarówno przez gwiazdy współczesnej fotografii architektonicznej, jak i autorów książki. Całości dopełniają rysunki architektoniczne oraz przygotowywane specjalnie dla serii architectourism syntetyczne szkice odręczne, klarownie prezentujące strukturę i formę prezentowanych budowli. Ujednolicony system identyfikacji wizualnej oraz grafika autorstwa Michała Sapety i Bartosza Haducha powinny ułatwić podróż, zarówno tą wirtualną — po książce, jak i tą realną — po Hiszpanii. Zapraszamy zatem do „architekturystycznej” podróży po Hiszpanii!