lub
Nowe przestrzenie pracy
Nowe przestrzenie pracy
temat numeru
nowe przestrzenie pracy
Pracą wypełniona jest spora część naszego życia. Praca to nasz drugi dom, jak mawia wielu. Dlatego też warunki, w jakich (i na jakich) wypełniamy nasze obowiązki, są tak istotne. Stworzenie dobrego i inspirującego środowiska pracy staje się dziś istotne nie tylko dla pracowników, ale także i samych pracodawców. Na początku ubiegłego stulecia jako pierwszy o relacji między samopoczuciem pracownika a jakością wykonywanego przez niego produktu pomyślał Henry Ford. Z czasem jednak ekonomiczno-gospodarczy środek ciężkości przeniósł się z fabryk do biur open space. Rozpoczęła się era pracy umysłowej i mniej lub bardziej wirtualnych usług. Przestrzenie biurowe opanowała monotonia, a rzesze pracowników utonęły w szarej anonimowości. Krytyka tego rodzaju wyjałowionego środowiska nasiliła się w drugiej połowie XX wieku.
Widzimy ją choćby w filmie „Play Time” Jacques’a Tatiego z 1967 roku. Współcześnie coraz więcej firm dąży do tego, by swoim pracownikom zapewnić godne warunki pracy, w których mogą czuć się swobodnie i pracować według własnego, indywidualnego rytmu. Tam, gdzie to możliwe, pojawiają się baseny, bieżnie, salony z wygodnymi pufami czy hamakami, powstają przestrzenie coworkingowe dla tzw. wolnych strzelców.
O ciekawej historii kształtowania się przestrzeni biurowych i o tym, jak mógłby wyglądać biurowiec idealny, pisze dla nas Marcin Mateusz Kołakowski.
O rzeczywistości krakowskiego (i właściwie nie tylko) rynku nieruchomości biurowych oraz specyfice projektowania biurowców typu core and shell opowiada nam Artur Jasiński. Tymczasem architekci z pracowni Horizone Studio omawiają proces powstawania jednego z najbardziej oryginalnych najnowszych biurowców w Polsce — „szytej na miarę” łódzkiej siedziby Ericpolu.
Życząc wszystkim i sobie samej nowych inspirujących przestrzeni pracy na przyszłość, zapraszam gorąco do lektury majowego A&B.
Dorota Wantuch-Matla