Zakończyliśmy internetowe głosowanie na Nagrodę Publiczności w 9. edycji konkursu „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”. Pierwsze miejsce zajął projekt Zofii Fedorów — „SerpenTime. Muzeum Języka w Londynie”. Gratulujemy!
SerpenTime. Muzeum Języka w Londynie
© Zofia Fedorów
W grudniu 2020 roku rozstrzygnęliśmy dziewiątą edycję konkursu na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2018–2020. Spośród dwunastu nominowanych prac jury konkursowe wybrało cztery, przyznając pierwszą nagrodę Karolinie Jankowskiej, drugą ex aequo Kindze Butlewskiej i Kamilowi Szymańskiemu, a trzecią Filipowi Jakubczakowi.
W styczniu tego roku już po raz drugi w historii konkursu oddaliśmy głos czytelnikom A&B, ogłaszając Nagrodę Publiczności. Internauci oddali 3694 głosy na projekt Zofii Fedorów obroniony na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i przygotowany pod kierunkiem dr Ady Kwiatkowskiej, a 3449 głosów na projekt absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Tadeusza Szarańca, Aleksandry Śliwy i Demi Tran — „Molekuły. Międzypokoleniowa wioska na Grabinie” przygotowany pod opieką dr Anny Taczalskiej‑Ryniak. Pełne wyniki głosowania znajdziecie tutaj.
SerpenTime
Zwycięski projekt muzeum zlokalizowanego we wschodnim Londynie zaprasza zwiedzających w podróż przez historię języka. Przypominająca formą serpentynę bryła budynku zaplanowana została tak, aby mogła być możliwie najlepiej wyeksponowana od strony rzeki i ulicy.
widok na muzeum
© Zofia Fedorów
Idea projektu zrodziła się z refleksji na temat historii i pochodzenia języka. Skupiono się na klasyfikacji funkcjonalnej, dzięki czemu stworzono językową oś czasu, ona z kolei narzuciła linearną formę budynku. Ze względu na istniejący kontekst i kształt działki, muzeum ulokowano w taki sposób, by było najlepiej wyeksponowane od strony rzeki i ulicy. W skręceniu istotne było również zatoczenie koła historii i zamknięcie ścieżki zwiedzania; dodano transparentne przejścia łączące każde z przęseł obiektu. Tak powstała docelowa bryła formą przypominająca serpentynę. Sama nazwa jest grą językową — to połączenie słów serpent, nawiązującego do ruchu węża, czyli samego sposobu kształtowania budynku, i time — czasu, który jest głównym pomysłem projektu, oraz słowa serpentine, obrazującego kształt budynku — pisze autorka nagrodzonego projektu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Zapraszamy także wszystkich studentów i absolwentów architektury z lat 2019–2021 do udziału w kolejnej, jubileuszowej edycji konkursu w ramach Akademii A&B.