CRUNCH, czyli Climate - Resilient - Urban - Nexus - CHoices — odporne na zmiany klimatyczne miejskie wybory Nexus, to trwający trzy lata projekt prowadzony przez zespół badawczy z Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Jego celem jest prognozowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania zasobów takich jak woda, energia czy żywność tak, aby w przyszłości móc gospodarować nimi możliwie najefektywniej. Wyniki badań interdyscyplinarnego zespołu naukowców prezentowane są na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.
miejskie innowacje
Jednym z kluczowych słów tworzących nazwę projektu jest Nexus, czyli, jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy, centralny punkt łączący sieć powiązań, jak na przykład system miejskiej infrastruktury. Obok Klimatu, Odporności, Miejskości i Wyborów Nexus współtworzy więc projekt CRUNCH, budując zintegrowane podejście, które ułatwiać ma podejmowanie decyzji i wzajemne uczenie się miast. Celami projektu są między innymi wzmocnienie efektywności w wykorzystaniu zasobów przez ośrodki biorące udział w przedsięwzięciu (Gdańsk, Uppsala, Eindhoven, Glasgow, Miami, Tajpej i Southend‑on‑Sea), stworzenie nowoczesnej platformy IDSS zbierającej innowacyjne pomysły z całego świata oraz wykorzystywanie narzędzi wspierających podejmowanie decyzji dotyczących przyszłego rozwoju miast.
© Olivia Business Centre
laboratoria zmian
W skład międzynarodowego zespołu badawczego wchodzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej, a w przebieg projektu włączyły się także Miasto Gdańsk oraz centrum biznesowe Olivia Centre. Współpraca ta pozwala na wprowadzenie teorii w życie — tworzenie laboratoriów umożliwiających rzeczywiste testowanie proponowanych rozwiązań pozwoliło rozpocząć prace między innymi nad nieinwazyjnym systemem pomiarowym, który pozwala na analizę ruchu miejskiego, opracowanym przy udziale studentów modelem samowystarczalnego osiedla i współmodalnego węzła sąsiedzkiego.
Projekt zakłada analizę zmian, jakie zaszły w codziennym trybie życia mieszkańców Gdańska w okresie pandemii i gospodarowanie dostępnymi zasobami odpowiednio do zmieniających się potrzeb mieszkańców miast — tłumaczy doktora Joanna Bach‑Głowińska z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej. — W projekcie CRUNCH dzięki zaangażowaniu i współpracy środowiska miejskiego, naukowego i biznesowego, udało nam się wypracować szereg innowacyjnych rozwiązań — dodaje.
Aktualnie w ramach projektu prowadzone są badania na jednym z węzłów przesiadkowych w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Efektem tych działań ma być zaplanowana po konsultacjach z mieszkańcami przyjazna, zielona przestrzeń na pętli tramwajowej. Badania przepływu przez węzły przesiadkowe użytkowników komunikacji pomogą stworzyć model prototypowania przestrzeni miejskich, co z kolei pozwoli na ekologiczne gospodarowanie zasobami, a także zrównoważone planowanie miast.
Mamy tutaj do czynienia nie tylko z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań teoretycznych, ale przede wszystkim z testowaniem i wdrażaniem ich w kontekście konkretnych przestrzeni miejskich — tłumaczy projekt CRUNCH profesor Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.
czas na CRUNCH
Wystawę CRUNCH TIME zobaczyć można w Pawilonie Włoskim na Biennale Architektury w Wenecji. Wernisaż ekspozycji odbył się hybrydowo 24 września br.