Pokrycia i akcesoria dachowe — trendy 2021
Dach jest jedną z najważniejszych części domu — przykrywa i chroni budynek przed wpływem czynników atmosferycznych, a przy tym mocno kształtuje wizualny efekt całej bryły. Warto zatem zadbać o jego solidne wykonanie, właściwą izolację i dobór odpowiedniego pokrycia. Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe? Co może być alternatywą dla tradycyjnej, ceramicznej dachówki? Zapraszamy na przegląd propozycji pokryć, akcesoriów i termoizolacji dachowych!
alternatywne rozwiązanie
Alternatywą dla pokryć dachowych z blachodachówki i łupka mogą być płytki włókno‑cementowe, wykonane z materiału, który wyróżnia trwałość, niepalność i lekkość. Dostępne w ofercie firmy Cedral płytki dachowe z włókno‑cementu dzięki swojej prostej formie pozwalają na stworzenie gładkiej i płaskiej powierzchni dachu, sprawdzą się zarówno w nowoczesnych obiektach, jak i przy renowacjach budynków zabytkowych. Można je także wykorzystać na elewacjach lub do pokrycia kominów — w każdej szerokości geograficznej i niemal na każdej powierzchni.
© Cedral
dwa w jednym
Czy pokrycie dachowe może być funkcjonalne, trwałe, estetyczne, a przy tym ekologiczne i kompatybilne z technologiami smart? Odpowiedzią może być dach solarny 2w1 — rozwiązanie na miarę XXI wieku! Dachy firmy SunRoof łączą technologię ogniw fotowoltaicznych z architekturą budynku, chroniąc obiekt przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i jednocześnie produkując energię elektryczną. Do budowy SunRoof potrzeba mniej materiałów niż dla konwencjonalnego dachu i paneli fotowoltaicznych, jest to więc rozwiązanie tańsze i skracające czas realizacji.
© SunRoof
zobacz więcej:
Dachy solarne 2w1 – nowy trend, który zostanie z nami na dłużej
gładka powierzchnia dachu
Marzysz o nowoczesnej, idealnie gładkiej powierzchni dachu? Pokryciu bez widocznych wkrętów i łatwym w montażu? Dostępne w ofercie firmy Ruukki innowacyjne, płaskie blachodachówki Ruukki® Hyygge dzięki prostej i eleganckiej formie doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, a system zamków typu „Click” i „Slide” oraz rozwiązanie listwy montażowej pozwalają na osiągnięcie idealnie gładkiej powierzchni dachu oraz redukują do minimum ryzyko popełnienia błędów montażowych związanych z prawidłowym ustawieniem i łączeniem poszczególnych paneli.
© Ruukki Polska
zobacz więcej:
RUUKKI® HYYGGE płaska blachodachówka modułowa
gdy biomasa staje się termoizolacją
Stale zwiększające się wymagania stawiane termoizolacji, wynikające z troski o ochronę środowiska oraz wytycznych dotyczących oszczędności energii, wymagają nowatorskich rozwiązań. W ofercie firmy Bauder dostępne są nowe płyty termoizolacyjne dla dachów płaskich — BauderECO. Płyty te w rdzeniu izolacyjnym wykorzystują biomasę — odpady takie jak łodygi, liście roślin czy wymłócone kolby kukurydzy oraz materiały z recyklingu. Wykorzystanie biomasy zapewnia wysoką izolacyjność przy niewielkim zużyciu energii i surowców.
© Bauder
zobacz więcej:
Izolacja o najwyższych parametrach jakościowych – płyty BauderPIR
w rustykalnym stylu
Pokrycia dachowe coraz częściej przedłużane są na elewacje, tworząc tym samym charakterystyczne bryły otoczone jednolitą „skorupą”. W projekcie domu na krakowskiej Górce Narodowej architekci z biura K3 wykorzystali w ten sposób produkowaną przez Terreal francuską dachówkę Élysée w rustykalnym kolorze Longchamp. Dostępna w ofercie firmy Dachyrustykalne płaska, ceramiczna dachówka, choć przypomina tradycyjną karpiówkę, dzięki minimalistycznej, prostokątnej formie jest na wskroś nowoczesna.
© Dachyrustykalne
zobacz więcej:
Rustykalna dachówka na dach i elewację – prosta i elegancka bryła
prostota i elegancja
W nowoczesnych pokryciach dachowych dąży się do uzyskania możliwie prostych form przy minimalnej ilości przetłoczeń i bez widocznych wkrętów. W ofercie firmy Budmat dostępne są stalowe panele dachowe Iron Click, w których producenci zastosowali wiele autorskich rozwiązań wpływających na łatwość montażu i estetykę gotowego pokrycia, między innymi wzmocniony zamek, który gwarantuje precyzyjne i trwałe łączenie wzdłużne, i leżnie pod wkręty zapewniające prawidłową dylatację paneli w wyniku rozszerzalności stali pod wypływem zmiany temperatur.
© Budmat
zobacz więcej:
Panele dachowe Iron Click — autorski pomysł firmy Budmat
artykuł sponsorowany