Agnieszka Górska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej opracowała projekt „Braterska Przystań”. Jej propozycja to funkcjonalny ośrodek, stwarzający warunki do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Autorka skupia się na problemach społecznych, dotyczących resocjalizacji młodych osób.
wizualizacja
© Agnieszka Górska
problem społeczny
Młodzież niedostosowana społecznie zazwyczaj kierowana jest do młodzieżowych ośrodków wychowawczych (MOW), które jednak nie zawsze zapewniają skuteczną resocjalizację. Istnieje wiele przyczyn tego problemu, w tym kondycja wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich oraz warunki społeczne, w jakich młodzież dorasta. Poza sprawami związanymi z systemem prawnym badacze zwracają uwagę na kwestie dotyczące samej struktury placówek resocjalizacyjnych oraz ich funkcjonowania.
przekrój
© Agnieszka Górska
Odpowiedzią na infrastrukturalne problemy placówek wychowawczych może być „Braterska Przystań” Agnieszki Górskiej. Jest to nie tylko projekt koncepcyjny, lecz przede wszystkim wizja miejsca, w którym dzieci i młodzież znajdą właściwe warunki do swobodnego rozwoju. Ośrodek stawia sobie za główny cel eliminację przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego, przygotowanie wychowanek i wychowanków do życia zgodnego z normami prawnymi i społecznymi oraz umożliwienie im samodzielnego funkcjonowania w przyszłości. Poprzez swą architekturę i infrastrukturę „Braterska Przystań” oferuje użytkownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale także poczucie szacunku oraz przestrzeń do pełnej samorealizacji. To miejsce, gdzie młodzież może odnaleźć się i rozwijać, z myślą o lepszej przyszłości.
plan
© Agnieszka Górska